×

Další video: Osamělá Helena, argumenty pro Feriho a zmrzlina nebude

Countdown
Zrušit
×

„V Česku dojde k 20 tisícům vloupání ročně. I přes dobré zabezpečení lidé nahrávají zlodějům. Při odchodu nezapojí alarm a dveře jenom zabouchnou,“ říká expert na prevenci kriminality Michal Barbořík.

Je naše země bezpečná? Bude tomu tak i v budoucnu? Naši hosté vědí, jaké hrozby nás čekají a jak na ně máme reagovat. Dnešním hostem pořadu (ne)Bezpečně je ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Michal Barbořík.

V poprázdninové době mají zloději domácností pré, každých pětadvacet minut se v Česku stane jedno vloupání. Profesionálové prý dokáží obelstít i alarm. „Ano, to je pravda.“ – konstatuje Michal Barbořík a dodává: „Jinak číslo co pětadvacet minut, to loupež vypadá jako alarmující, ale třeba v devadesátých letech, když se podíváme, jaké byly roční počty vloupání v České republice, to bylo 120 tisíc policií registrovaných vloupání. Dnes se v celkových číslech bavíme o zhruba dvaceti tisících vloupání, a to ještě polovina z nich jsou vloupání do takzvaných ostatních objektů – živnostenských provozoven, kanceláří a podobně. Takže vloupání do rodinných domů, bytů, chat je ročně asi kolem třech tisíc.“

„Čím sofistikovanější zabezpečení máte, tím je menší pravděpodobnost, že budete vykradeni. Na druhou stranu ať už se to týká vloupání do domů, nebo krádeží aut organizované gangy umí pracovat takovým způsobem, že ani ty nejmodernější prostředky je nemusí dokázat zastavit. Takže technika je překonatelná, nedokáže to každý, ale ty nejprofesionálnější gangy ano.“

► Abyste v krizové situaci věděli co dělat, klikněte zde.

„Pak je věc, že lidé mají bezvadné zabezpečení, zámky, bezpečnostní dveře, ale přitom nedodržují základní pravidla. Mohou mít všechno doporučené zabezpečení, ale po čase je to začne obtěžovat, takže alarm, když odcházejí, nezapojí. Pouze zabouchnou dveře, ale nezamknou. To jsou chyby, které zlodějům zjednoduší možnost se do domu vloupat.“ – konstatuje Michal Barbořík s upozorněním na projekt Řekni ne!, což je celoevropská kampaň proti zneužívání dětí online.

Děti totiž stále více využívají online prostředí ke komunikaci a vytváření vztahů a je třeba to brát jako přirozenou součást jejich vývoje v kontextu vývoje celospolečenského. Na druhou stranu, upozorňuje policie, nesmíme zapomínat, že jsou to právě děti, které tráví se sociálními sítěmi valnou většinu svého volného času, kdy jsou jejich rodiče často mimo domov a spoléhají se na to, že jejich děti jsou za zavřenými dveřmi bytu v bezpečí. Je proto potřeba vzdělávat a chránit děti před hrozbami online prostředí a poskytnout jim informace, jak vyhledat případnou pomoc a nebát se hovořit o svých kontaktech na sociálních sítích se svými rodiči. Na video k projektu se můžete podívat zde.

 

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde

 

michal-barborikprevence-kriminalityalarmzabezpeceni-domu-a-bytuvloupanikradezeministerstvo-vnitraorganizovane-gangyzlodejvykradeny-dumbezpecnostni-zamekbezpecnostni-dverenebezpecnextvkriminalita
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.