×

Další video: Menstruační chudoba, klimatický žal a Xaver plete

Countdown
Zrušit
×

"Umění netáhne tak, jako supermarkety. Chtěl jsem udělat něco speciálního..." říká místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold

"Byl jsem hodně nešťasný z toho, že v tom sále probíhala jedna výstava za druhou. Stále jsem otevíral další a další výstavy. Byl to frmol, ale frmol jen v rámci vernisáží, pak už tam nikdo nepřišel. Chtěl jsem udělat něco zvláštního, nějaký koncept, jak využít barokní letohrádek před plánovanou rekonstrukcí. Návštěvnost nebyla vysoká, umění netáhne tolik, jako supermarkety," říká místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold. 

České designové sklo je známé více ve světě, než u nás. Projekt zaštiťuje Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových. "Překvapivě i Praha 5 má co společného se sklem. Za Rakouska-Uherska tu sídlila největší sklárna Invelt. Vždycky, když jsem vsadil na odborníky, tak se mi to vyplatilo."

Muzeum skla je zasazena do barokních prostorů, i proto je tam např. hodovní síň, kaple i hostina, kde je veškeré jídlo z barevného skla. Exponáty mají nedozírnou hodnotu, proto bylo potřeba je všechny kvalitně zajistit. "Všechny kusy jsou pojištěné a jsou tam neustále přítomné kurátorky a sámy, co tam provádějí. Pro děti je tu doprovodný projekt, kde se ukazuje, jak se maluje na sklo nebo jak se dá foukat sklo."

Jak Lukáše Herolda napadlo vystavovat zrovna sklo? Co všechno za tím stojí? A jaké krásy prostor ukrývá?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.