×

Další video: Menstruační chudoba, klimatický žal a Xaver plete

Countdown
Zrušit
×

„S Renčínem jsme si rozuměli. Politici si vůbec nepovídají, vyměňují si signály. Jsou jako roboti a vymýtili kritickou reflexi vlastní profese.“ – říká teatrolog Vladimír Just.

Sepisuje další slovník floskulí? Je možno vyjmenovat největší nešvary současných politiků, co se týká češtiny? V jaké kondici se nachází podle teatrologa a kritika Vladimíra Justa divadlo a do jaké míry plní společenskou funkci? A jaké jsou v tuzemsku nejlepší scény?

Vladimír Just (73) je teatrolog a literární a divadelní kritik. Spolu se svým bratrem Jiřím napsal také několik divadelních her. Jako kritik se zabýval tvorbou Vlasty Buriana. Před listopadem 1989 vystupoval i jako herec. Dne 24. června 2011 jej prezident Václav Klaus jmenoval profesorem.

„Co se týká slovníku floskulí, mám již bohatý materiál. Ale oni jsou politici tak strašně vynalézaví v těch frázích a v nesnesitelném prznění češtiny, že materiál nadále narůstá. Takže to vypadá, že bude nejenom čtvrtý, ale i pátý díl.“ – konstatuje teatrolog a divadelní kritik Vladimír Just.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Politici vymýtili kritickou reflexi vlastní profese. To nejsou politické debaty, to si každou neděli na veřejnoprávní televizi píší herci recenze na vlastní představení, protože oni hodnotí sami sebe. Kritický soud, který tam kdysi býval a který se vyjadřoval česky, chybí. Když kdysi třeba takový pan Kačer promluvil nebo Honza Burian, písničkář, tak to znělo krásně, znělo to česky, bylo to přesné, bylo to nezávislé a bylo to často nevysílatelné, a proto to zmizelo.“ – dodává teatrolog a divadelní kritik Vladimír Just.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

 
vladimir-justpolitikafloskulefrazedivadlovaclav-havel
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.