×

Další video: „Nemoc COVID-19 je medicínský omyl, měli jsme se držet triády – zdroj, přenos, riziková skupina. Koalice Spolu je politická chyba ODS, naivní projekt.“ – říká Pavel Bém

Countdown
Zrušit
×

"Českému filmu chybí peníze i dostatek času…" říká herečka Jana Plodková

Televizní, divadelní i filmová herečka Jana Plodková má za sebou úspěšné pracovní období, kdy byla pravidelně na očích diváků v televizních seriálech vysílaných internetovými televizemi. Objevila se v populárním gastrositcomu Marka Najbrta Žrouti a především v komediálním seriálu Single Lady, kde ztvárnila drsnou ředitelku hudební TV a královnu mejdanů i krátkých vztahů, čímž se předvedla ve zcela novém světle.

"Rozhodně je to jiné než filmové herectví, protože internetová televize nabízí mnohem větší herecký rozsah ve smyslu, že to není civil. Je to na hraně s divadelním herectvím. Byl pro mě velký požitek si zahrát afektovanou postavu. Nikdo vám neříká - uber a trošku civilu do toho. Byla to poloha, kterou jsem si užila," popisuje Plodková a věří, že ukázala schopnost obstát i v jiných než dramatických postavách.

V současné době se věnuje natáčení filmové pohádky Čertí brko, která bude mít premiéru v listopadu příštího roku. "Princeznu bohužel nehraju a myslím, že už se mi to v životě nesplní, abych si ji zahrála. Hraju postavu jménem Látalová, mým manželem je Látal - Marek Daniel. Jsme takové venkovské postavičky a už podle toho příjmení je docela jasné, co to je zač."

Ze všech filmů, ve kterých si Jana Plodková zahrála, je podle svých slov nejvíce pyšná na snímek Protektor, za který získala Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. "Byla to pro mě první velká filmová zkušenost a setkání s Markem Najbrtem. Je to srdeční záležitost. Musím říct, že nedávno, když běžel znovu v televizi kvůli úmrtí Jiřího Ornesta, tak jsem se od toho nemohla odtrhnout. Ten film i dnes má pro mě obrovské kvality a jsem za něj nesmírně vděčná." Mezi další své oblíbené filmy pak řadí i Rozkoš a drama z roku 2015 Ztraceni v Mnichově, které bylo českým kandidátem na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

"Českému filmu chybí peníze. Ted’ je velmi moderní zkracovat rozpočet, aby těch natáčecích dní bylo co nejméně. Najednou počet obrazů denně roste. Pokud to chcete dělat kvalitně, tak zjistíte, že to opravdu stíhat nelze. U filmů se to ještě dá udržet, ale horší jsou seriály. Tam se objevuje 10 – 15 obrazů denně a to je opravdu na hraně s výslednou kvalitou," hodnotí momentální stav filmového průmyslu coby členka České filmové a televizní akademie.

S časem a penězi prý souvisí i práce scénáristů, kteří jsou pod neustálým tlakem produkovat scénáře, což se však odráží na jejich výsledné úrovni. "Českému filmu bych nejvíc přála, aby si konečně vzal čas na sebe. Aby se nehonily peníze, nehonili diváci, ale byl to návrat k umění. A samozřejmě i diváky, kteří na film přijdou do kina," dodává Plodková.

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.