×

Další video: Moc peněz #14 – Ideální čas k nákupu zlata

Countdown
Zrušit
×

„Soudní proces vám zničí život. Státní zástupce mohl jednat na objednávku, Česká televize lhala. Náš institut ten systém rozkrývá.“ – říká Alena Vitásková.

Je naše země bezpečná? Bude tomu tak i v budoucnu? Naši hosté vědí, jaké hrozby nás čekají a jak na ně máme reagovat. A naším dnešním hostem je bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. V pozici šéfky ERÚ zpochybnila stovky solárních investic, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Zelené elektrárny“ mají na podporu nárok po 15 až 20 let po spuštění. V souhrnu tak ERÚ zpochybňuje sumu v řádu desítek miliard korun. 

Připomeňme, že žalobce brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na ni a devět dalších osob podal v září 2013 obžalobu v případě solárního podvodu týkajícího se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku. V dané věci byla nakonec rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci z ledna 2018 pravomocně osvobozena. V roce 2018 byla při slavnostním aktu 28. října prezidentem republiky vyznamenána Medailí za zásluhy I. stupně.

„Já jsem byla vždycky nevinná, protože ten první případ elektráren byl vykonstruovaný proces státním zástupcem a směřoval k tomu, abych odešla z Energetického regulačního úřadu krátce poté, co jsem tam nastoupila. Poprvé v životě jsem prošla celým soudním systémem. Netušila jsem, co mě čeká, když jsem byla obžalovaná.“ – říká nejprve Vitásková.

„Soudila jsem se celkem sedm let. Zničí vám to kariéru, rodinu, přátele, finance. Nyní se budu soudit o odškodnění.“ – dodává s tím, že lidská práva a svobody jsou u nás porušovány trvale, když si vezmeme, že vymahatelnost spravedlnosti a práva je téměř nedosažitelná, že soudní procesy mnohdy trvají sedm, deset, dvanáct let, někdy i déle.

„Že žalobci nežalují trestnou činnost, nebo naopak některé trestné činy vyrábějí… Chyba se stala pravděpodobně proto, že byla převedena část moci právě do struktur, které by si tuto moc neměly uzurpovat, protože na ni nemají nárok. Jsou to státní zástupci, kteří se snažili vytvořit de facto čtvrtou moc v tomto státě a převzali si do jisté míry kompetence, které jim nenáleží.“ – konstatovala již v minulosti Alena Vitásková.

Tu Krajský soud v Brně jako odvolací soud také aktuálně zprostil další obžaloby. Státní zastupitelství ji mimo jiné vinilo ze zneužití pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Podle rozhodnutí brněnského soudu skutek nebyl trestným činem. Brněnský soud také zrušil loňský rozsudek jihlavského soudu, který Vitáskové loni za to podruhé uložil podmíněný trest. Rozhodnutí brněnského soudu je pravomocné.

 Abyste v krizové situaci věděli co dělat, klikněte zde.

Vitásková stála v čele úřadu sídlícího v Jihlavě v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015. Podle obžaloby neměla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká odpovídající nejméně sedmiletou praxi v oboru, proto bylo její jmenování v rozporu s energetickým zákonem. Podle žalobkyně se Vesecká v praxi věnovala především násilné trestné činnosti a oborníkem v energetice nebyla. Podle obhajoby Vesecká práci řádně vykonávala, byla přínosem pro úřad a energetický úřad tímto získal renomovaného odborníka.

„Moji jedinou pohnutkou a zájmem, proč jsem jmenovala doktorku Veseckou místopředsedkyní, byl, aby úřad byl v oblasti právní řízen zkušenou manažerkou. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych tím porušovala energetický zákon.“ – uvedla Vitásková. Žalobkyně pro ni navrhovala trest 42 měsíců vězení, obhajoba zproštění viny.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde

alena-vitaskovaerusolarni-baronifotovoltaikalidska-pravasoudystatni-zastupitelstviobzalobarenata-vesecka
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.