×

Další video: „Okradení důchodců nešlo zabránit, pětikoalice nás vypnula. ANO je jednotné, kritici Babiše jsou silní spíše jen na Twitteru. Propuštění z práce za názor je nepřípustné.“ – Karel Havlíček

Countdown
Zrušit
×

„Ideální by bylo, kdyby nemocnice měly svůj vlastní systém na sdílení dat oddělený od internetu. To jsme podcenili.“ – říká k hackerským útokům poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek.

Je naše země opravdu bezpečná? Bude tomu tak i v budoucnu? Hosté našeho pořadu (ne)Bezpečně odpovídají na otázky typu: Jaké hrozby nás čekají dnes a zítra? Co dělá pro bezpečí stát a co pro něj můžeme udělat my sami? A naším dnešním tématem je kybernetická zranitelnost zdravotnických zařízení a hostem člen bezpečnostního výboru a člen stálé komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL). Bylo by podle něj bezpečnější, kdyby byly ve zdravotnictví informace o pacientech v psané podobě, a existují nemocnice, které mají tato data uložena jak na počítači, tak právě na papíře? Zdravotnické organizace se staly v poslední době terčem útoku hackerů, proč na nemocnice vlastně útočí?

„Data budou sdílena a budou sdílena ve virtuálním prostoru a my jsme zodpovědní hlavně za to, abychom je zabezpečili před zneužitím a únikem. Každý, kdo má svého obvodního lékaře, tak ví, že se zdravotnická dokumentace stále vkládá do karet. Ale je třeba říct, že řada vyšetření, popřípadě operací, se děje tak, že nemocnice mezi sebou sdílejí tyto údaje.“ – poznamenává poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek s tím, že směr digitalizace je správný.

► Abyste v krizové situaci věděli co dělat, klikněte zde.

„Útoky se dějí nejenom na nemocnice. Ale každý z nás mnohem citlivěji vnímá informace o úniku dat z nemocnic. Nikdo nechce, aby si na internetu lidé četli jeho anamnézu či anamnézu jeho blízkých. To jsou velmi citlivá data. Proč útočí na nemocnice hackeři? Motivů je hodně – někdo to například dělá jako zločineckou aktivitu – že vás vydírá. Data je také možné přeprodávat. Je to o jisté uživatelské nekázni, kdy se může otevřít email, který má neznámou přílohu, a tím se může otevřít brána. Podcenili jsme jednu věc: zbudování oddělených systému od internetu. Ideální stav by byl, kdyby nemocnice měly svůj vlastní systém, který by sdílel informace o pacientech a byl by od internetové sítě oddělen.“ – dodává poslanec KDU-ČSK Jan Bartošek. 

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde

ICZ a.s., je hlavním partnerem tohoto pořadu.

jan-bartosekkyberneticka-bezpecnostzdravotnictvihackerske-utokyhackerizdravotnicka-organizacenemocnicezdravotnicka-dokumentace
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.