×

Další video: „Imigranti přinesli do ČR nemoci, které jsme dávno vymýtili. Úklid se bere za něco podřadného, lze však studovat na VŠ. Při hygieně pomáhá také AI.“ – Irena Bartoňová Pálková

Countdown
Zrušit
×

„Benešovská nemocnice, Fakultní nemocnice v Brně. To všechno jsou věci, kdy přijde nějaký mail, který vypadá velmi seriózně. Kolikrát ho stačí jenom otevřít či kliknout na obrázek.“ – říká ke kyberútokům manažer ze společnosti ICZ Tomáš Baier.

„Benešovská nemocnice, Fakultní nemocnice v Brně. To všechno jsou věci, kdy přijde nějaký mail, který vypadá velmi seriózně. Kolikrát ho stačí jenom otevřít či kliknout na obrázek.“ – říká ke kyberútokům manažer ze společnosti ICZ Tomáš Baier.

Je naše země opravdu bezpečná? Bude tomu tak i v budoucnu? Hosté našeho pořadu (ne)Bezpečně odpovídají na otázky typu: Jaké hrozby nás čekají dnes a zítra? Co dělá pro bezpečí stát a co pro něj můžeme udělat my sami? A naším dnešním tématem je předně bezpečnost při používání domácího počítače a internetu. Hostem je manažer realizace sekce infrastruktura ze společnosti ICZ Tomáš Baier. Stará se o to, aby všechny zakázky, které jejich obchodníci prodají, byly ze strany ICZ technicky proveditelné a zrealizovány. Vede mimo jiné team leadery oddělení datových center, security a networkingu.

Tomáš Baier ze společnosti ICZ nejprve odpovídá na otázku, co dělat, když člověku chodí do mailu různé podvodné nabídky, a jakou hrozbu představují pro domácí počítač. Říká: „Tyto maily představují hrozbu takovou, jakou představuje vlastní uživatel. To znamená, že je-li v mailu viditelné, že jsou tam chyby s diakritikou, anebo je text jenom strojově přeložený, tak asi nemáte větší problém si říct: Na to nekliknu, to hodím do koše. Ale problém je, pokud by přišlo něco, co už nepoznáte. Stále častěji se stává, že už chodí maily adresované, že chodí se správnou češtinou. Tam už je větší šance, že na to lidé zareagují a kliknou. Benešovská nemocnice, Fakultní nemocnice v Brně. To jsou všechno věci, kdy přijde nějaký mail, ale už vypadá velmi seriózně. Kolikrát stačí takový mail jenom otevřít. Už jenom v obrázku může být zakódována škodlivá část, která vám zařízení – třeba telefon – infikuje. Předejít se tomu dá obezřetným chováním. Neklikat na odkazy v těchto mailech.“

► Abyste v krizové situaci věděli co dělat, klikněte zde.

K otázce podle čeho si podvodníci tipují, komu pošlou tyto maily, uvádí manažer realizace sekce infrastruktura ze společnosti ICZ Tomáš Baier: „Jsou dva druhy těchto útoků. Jeden je už sofistikovanější – za nějakým účelem. Chcete o někom něco zjistit. Je na objednávku. Ale jinak je to většinou o tom, že se rozešle obrovské množství emailů. Udělá se celá kampaň. Přínos pro útočníka není to, že třeba u vás něco zjistí, ale že bude mít co největší množství zařízení, se kterými si může dělat, co chce – stáhne si z nich informace, které potřebuje: hesla. Za vším jsou peníze. A možnost získat peníze je dvojí: buď mít hodně informací a někomu to prodat, anebo zase konkrétně cílit na někoho, protože to potřebuju.“ A Tomáš Baier doplňuje, že co se týká bezpečnosti, je třeba začít u hesel: „Mají být různá pro přihlášení do systému, do banky a podobě. Nemělo by to být slovo samotné, ale slovo doplněné speciálním znakem, třeba číslicí.“

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde

ICZ a.s., je hlavním partnerem tohoto pořadu.

 

 

tomas-baiericzbezpecnostinternetpckyberutokpodvodny-mailspam
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.