×

Další video: „Covid se přenáší hlavně v rodinách než na vánočních trzích. Michalik skončil dřív, než začal, chtělo by to zřídit ministerstvo pro šmelinu.“ – říká Karolina Stonjeková

Countdown
Zrušit
×

„Alimenty nedostává až třetina samoživitelů. Velmi je nyní ohrožuje chudoba. Potravinovým bankám stoupla poptávka o 50 procent.“ – říká Dagmar Vogtová

Neplacení výživného je u nás velký problém. Tisíce rodičů sice dostanou výši alimentů určenou soudem, ale pokud druhý rodič neplatí, tak to zůstává jenom na papíře. Rodičům v nouzi pomáhá projekt vasevyzivne.cz a naším dnešním hostem je jeho koordinátorka Dagmar Vogtová.

„Mnohdy jsou ty případy velmi smutné. Skupina samoživitelů je velmi ohrožená chudobou. Nemají prostor pro to, aby si tvořili jakékoli rezervy. V období jara měli rezervu na měsíc. Je pro ně opravdu těžké zaplatit nájem, energie a samozřejmě další potřeby.“ – upozorňuje Dagmar Vogtová.

Pokud podle ní rodič sežene peníze na to, aby zaplatil nájem, energie, tak potom se už nedostává peněz na potraviny, hygienické potřeby a podobně. „V těchto případech je dobré se obrátit na neziskové a charitativní organizace, které tuto pomoc poskytují ve formě potravinových balíčků nebo hygienických balíčků. Od podzimu nyní stoupla v některých okresech potravinovým bankám poptávka až o 50 procent.“ – podotýká Dagmar Vogtová.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Rodiče mají často problém s tím získat nějaké relevantní informace. Oni se ocitnou v nějaké situaci. Nevědí, kam se mají obrátit – jestli na odbor sociální ochrany dětí, úřad práce, ale já vždy doporučuji obrátit se na místní charitativní organizace. Ty zprostředkovávají zboží z potravinových bank. Rodič tam jít sám přímo nemůže.“ – dodává Dagmar Vogtová.

Na těžkou situaci samoživitelů a hlavně samoživitelek poukazuje řada dalších organizací. Z průzkumu mezi matkami samoživitelkami realizovaného loni organizací Klub svobodných matek například vyplynulo, že více než polovina z nich se musela kvůli poklesu příjmů zadlužit.

Loňský rok podle projektu Vaševýživné.cz přesto přinesl alespoň jednu potěšující zprávu. Například průměrný dluh na alimentech klesl z 57 tisíc na 51 tisíc. I tak je ale až 31 procent všech samoživitelů nedostává vůbec a třináct procent nepravidelně.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde

dagmar-vogtovarodinasamoziviteleodbor-socialni-ochrany-detidetivasevyzivne.czpotravinove-bankychudobaalimenty

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.