×

Další video: „Ukradeného Picassa jsem vrátil do Čech, v Bulharsku na mne mířili Kalašnikovem. Krade se víc než před revolucí, boj proti organizovanému zločinu je zpravodajská práce.“ – říká Ivan Moroz, bývalý elitní detektiv

Countdown
Zrušit
×

Ministryně financí Alena Schillerová: "Zvýšíme spotřební daň na cigarety a tvrdý alkohol. Důvody jsou zdravotní i finanční. Chci efektivně hospodařit…"

„Jakákoli cílová odměna nemůže znamenat, že bude porušen zákon. Byl vydán pokyn, že úředníci mohou navázat své odměny na to, jak se jim podaří vyměřovat daně. Daně byly vybrány správně, v pořádku nebyl pokyn tehdejšího ředitele Janečka. Je to nepořádek, měla jsem špatné informace,“ říká současná ministryně financí Alena Schillerová. Nová generální ředitelka finanční správy tuto praxi po zjištění prý ihned ukončila. Podle Schillerové se peníze subjektům vracet nebudou, není důvod.

„V 90. letech nebyla připravena žádná legislativa. Chyběli nám patřičné zákony a ekonomika běžela rychleji. A nové zákony byly šity horkou jehlou a později to na nás dolehlo. Později se objevil fenomén karuselových podvodů, pamatuji si tu bezmoc, neexistovalo systémové opatření,“ míní Schillerová.

Penze v České republice v první polovině 90. let dosahovala téměř poloviny průměrné mzdy, nyní je to 39 procent. „Pro mě je podstatné, že za posledních pět let vzrostl průměrný důchod o dva tisíce. Chceme se do roku 2021 dostat na penze 15 tisíc korun. Doháníme obrovské resty minulých let. Děláme to, co si můžeme dovolit. Je pro mě podstatné, že valorizujeme a průměrná mzda roste. Musím se starat, aby ten systém byl udržitelný,“ popisuje ministryně. Letos vzroste penze o 900 korun.

Ke zvýšení hospodaření státu by mělo přispět propuštění státních zaměstnanců i zvýšení daní. „Naše ekonomika se vrátila na svůj očekávaný průměr, není to žádný problém. Chci efektivně hospodařit. Už delší dobu mi ministr zdravotnictví avizuje, že je nezbytné korigovat spotřební daň na cigarety a tvrdý alkohol. Sankce pro podnikatele za chyby při vyplnění kontrolního hlášení DPH reaguje na konkrétní situace u stejného typu subjektů, netýká se to většiny plátců,“ ubezpečuje Schillerová.

Jak se letos zvýší penze? Kde bude stát škrtat a jaké zboží se bude zdražovat? Není ministryně financí ve střetu zájmů? A má přehled o tom, kolik dostávají neziskové organizace?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.