×

Další video: „Republikán Vance je budoucnost světa. Česká média jsou k smíchu, Američané berou Orbánova jednání vážně. České nemocnice pracují výrazně méně a méně.“ – Roman Šmucler

Countdown
Zrušit
×

Zemřela Marie Šupíková, přežila vyhlazení Lidic. Před časem poskytla XTV exkluzivní rozhovor. Čest její památce.

Jak pracovali novináři České televize? Proč paní Marie Šupíková, přeživší vypálení Lidic, pokládá jejich práci za neúctu k obětem tragédie? Co se dělo v červnu 1942?

Marie Šupíková se narodila 22. 8. 1932 v Lidicích. Po třech dnech zadržení s lidickými ženami a dětmi v budově kladenského gymnázia putovala se skupinou dětí vlakem do sběrného tábora v Lodži v Polsku, zde ji nacisté vybrali na převýchovu do německé rodiny. Do roku 1946 žila pod jménem Ingeborg Schiller v polské Poznani a později v Boizenburgu v Německu. Otec byl v Lidicích zastřelen, matka se vrátila z koncentračního tábora v Ravensbrücku vážně nemocná a byla v péči lékařů v Praze, kde zemřela v prosinci roku 1946. Bratr paní Marie byl popraven 16. června v Praze-Kobylisích.

„Je to neúcta k obětem – k ženám, které zahynuly. K mužům, kteří byli popraveni. Je to neúcta k mému bratrovi, který byl v 15 letech popraven,“ kritizuje práci ČT přeživší vypálení Lidic Marie Šupíková. Pořad označil její matku za udavačku.

O případu zevrubně pojednal článek serveru Info.cz s titulkem: 

„Za vypálení vesnice si Lidičtí mohli sami!“ Četníci si po válce vymýšleli falešná udání

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Tato reportáž mne dostala. A… Já nevím… A to pan doktor Šustek bádal a zjistil, že moje maminka je nevinná – že nikoho nikdy neudala, ale přesto se to v té reportáži objevilo. Mě to strašně zdrblo, věřte mi...“ – dodává přeživší vypálení Lidic Marie Šupíková. Poté vzpomíná na červnové události roku 1942.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.