×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

Ministr školství Robert Plaga: "Školy s dlouhodobou neúspěšností budeme zavírat. Kázeň žactva je problém. Inkluze ukázala potřebu speciálních škol..."

„Jsme na začátku cesty, kdy se snažíme navrátit atraktivitu povolání učitele, čímž navrátíme i prestiž učitelskému povolání, v poslední době velmi utrpěla. Obrovské peníze, které do školství jdou, jsou pouze prvním krokem k nápravě systému. Pokora k učitelské profesi vymizela, zásadní vliv na to má rodina,“ říká ministr školství Robert Plaga.

Kázeň žactva je podle něj problém. Inkluze ukázala potřebu speciálních škol, existuje narůstající počet dětí s poruchou chování. Učitel potřebuje oporu v řediteli.

Revize rámcových vzdělávacích programů přinesou uzlové body, aby nedocházelo k tomu, že na některé škole se např. vyučuje angličtina od třetí třídy a v některé ve čtvrté. V tématu homosexuality a genderismu je podle ministra školství potřeba volit vyvážené informace.

Když se v rámci jednoho nebo dvou testů rozhoduje o vzdělávací dráze toho dítěte, tak je to velmi tvrdé kritérium, zakrývá problém problém přebytečných kapacit na střední škole. „Česká školní inspekce bude kontrolovat školy, kde je dlouhodobá studijní neúspěšnost, dá jim nápravná opatření a pokud je nesplní, tak je budeme vymazávat.“ V horizontu dvou let se má podařit nejkřiklavější příklady vyřešit. Debata o podobě státní maturity bude nejspíš ukončena na jaře.

Mediální gramotnost, tedy porozumění obsahu a kritické myšlení, by mělo být ambicí moderního vzdělávání. Sundávání portrétu prezidenta je podle něj nepříliš šťastný. Indoktrinace do škol nepatří.

„Když se podíváte na obsah Istanbulské dohody, jsou tam věci, se kterými musí souhlasit každý. Myšlenky nejsou špatné, byl bych zdrženlivý, opatrný a úmluvu bych podrobil detailní diskuzi,“ uzavírá Plaga.

Proč klesá úroveň vzdělanosti, když do školství míří stále více peněz? Patří na základní školy téma homosexuálního rodičovství? Jak se bude regulovat síť středních škol a učilišť? A patří do mediální výchovy filmy, ve kterých se sundavá prezident ze stěn? A bude se změkčovat maturita?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.