×

Další video: Osamělá Helena, argumenty pro Feriho a zmrzlina nebude

Countdown
Zrušit
×

„Vrátit státní vyznamenání nepůsobí moc dobře. Takto jsem neuvažoval. Řídím se krédem ‚padni, komu padni‘,“ – říká oceňovaný historik Michal Macháček.

Vrátil by historik Michal Macháček prezidentovi státní vyznamenání, jak to v těchto dnech někteří činí? Jak přijala veřejnost udělení nejvyšší československé státní vyznamenání, řádu Bílého lva, italskému fašistovi Benitovi Mussolinimu? Nakolik podléhali komunističtí prezidenti pokynům z Moskvy? A píše se i dnes historie na přání?

Michal Macháček (34) je historik, který se věnuje československým a československo-sovětským vztahům, proslul monografií posledního prezidenta socialistického Československa Gustáva Husáka. „Vracení státního vyznamenání nepůsobí samozřejmě moc dobře. Takto jsem neuvažoval. Já jsem to bral jako neuvěřitelnou čest, ze které hlavně vyplývá odpovědnost, abych svoji práci historika vykonával co nejlépe, přinášel nové poznatky veřejnosti a řídil se krédem ‚padni, komu padni‘,“ – říká Michal Macháček.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

Není to poprvé, co někdo (nyní Daniel Hůlka, pozn. red.) vrátil státní vyznamenání, v roce 2014 tak učinil režisér Jan Němec kvůli nesouhlasu s výběrem oceněných. „Pražský hrad a osoba prezidenta je velmi silným, až klíčovým státotvornýma symbolem – symbolem naší státnosti. Takže lidé si do té funkce promítají nejrůznější věci veřejného dění. Je to určité gesto nesouhlasu s politikou a činností prezidenta.“ – dodává historik Michal Macháček.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

michal-machacekhistorikstatni-vyznamenani.daniel-hulkazoohusakstatni-vyznamenani
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.