×

Další video: „Elektroauta uhlíkovou stopu nesníží. Nevyřešené jsou dojez, recyklace baterií i dostatečná výroba elektřiny. Evropský cíl nasazení do 20 let není realistický.“ – Jaromír Wasserbauer

Countdown
Zrušit
×

Senátor Mikuláš Bek: "Na šíření fake news se podílí vysocí představitelé státu. Veřejnost se obává revize polistopadového politického uspořádání. Cenzurovat politické názory by neměl žádný úřad EU..."

Senátor Mikuláš Bek: "Na šíření fake news se podílí vysocí představitelé státu. Veřejnost se obává revize polistopadového politického uspořádání. Cenzurovat politické názory by neměl žádný úřad EU..."

„Balíček zákonů EU o dezinformacích míří k organizovaným kampaním, které jsou řízeny na úrovni státu a mají charakter bezpečnostní hrozby. Jde o informace institucionální. Neměly by cenzurovat můj nebo váš Facebook. Jestli někdo hlásá nesmysly – je to jeho svaté právo.“ Podle Mikuláše Beka, senátora a rektora Masarykovy univerzity, se na šíření fake news podílí i někteří vysocí představitelé našeho státu.

Schopnost občanů rozpoznávat dezinformace by měla být podle EU předmětem občanského a mediálního vzdělávání, které je zařazeno do základního vzdělávání: „Modelů občanského vzdělávání je řada. Většinou jde o systémy, které nejsou pod dohledem státu – počínaje skautem, přes církve. Kladl bych velký důraz na rodinu a tyto organizace, které mají přímou vazbu na hodnotové postoje. Nakládat tyto úkoly na základní školský systém není produktivní. Když škole uložíte příliš mnoho úkolů, ke čtení a psaní i sexuální výchovu a vaření a k tomu občanskou výchovu, tak to dopadne tak, že na všechno nezbude dostatek času,“ tvrdí Mikuláš Bek.

Rektor Masarykovy univerzity v roce 2013 odmítl prezidentu Zemanovi vystoupit na univerzitní půdě, protože by to mohlo porušit neutralitu univerzity. Sám je však politikem: „Já jsem před studenty nikdy neměl žádné politické vystoupení. Máme pravidlo, že v době volební kampaně nedovolujeme politikům, aby konali jednorázové přednášky pro studenty. Žádosti stran o vystoupení každý rok odmítáme. Jediná forma prezentace politiků, která je pro nás přijatelná, je moderovaná debata více politických proudů,“ říká. Prezident byl v té době čestným předsedou SPO, která se voleb účastnila.

V minulosti se Mikuláš Bek nechal slyšet, že rektoři univerzity by neměli být politicky angažovaní. „Hodně jsem o své kandidatuře uvažoval. Nekandidoval bych v tehdejší situaci. V té době univerzity nebyly vystaveny politickému tlaku, nebyl spor o to, jak budou jmenováni profesoři. Svůj názor jsem v závěru svého funkčního období změnil a kandidoval. Politická situace v posledních 3 letech nabírá na rysech, které část veřejnosti plní obavami z revize polistopadového politického uspořádání. Mezi politiky jsou v oběhu různé razantní návrhy na změnu ústavního pořádku, ať už jde o rušení senátu, nebo změny kompetencí. To mě vedlo, abych do senátu, který považuji za ústavní pojistku, kandidoval,“ říká Bek.

Jaké fake news šíří naši nejvyšší ústavní činitelé? A jak s takovými fake news bojovat? Jakými způsoby má šíření fake news potírat stát? Která česká média jsou důvěryhodná?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.