×

Další video: „Elektroauta uhlíkovou stopu nesníží. Nevyřešené jsou dojez, recyklace baterií i dostatečná výroba elektřiny. Evropský cíl nasazení do 20 let není realistický.“ – Jaromír Wasserbauer

Countdown
Zrušit
×

„Nehojící se rána zapáchá kvůli bakteriím. Pacienti se cítí být na okraji společnosti.“ – říká odborník na rány Jan Stryja

Dnešním tématem budou rány. Bodné, sečné, anebo i ty, které nám zůstanou v srdci. Promluví o nich odborník na komplikované rány – lékař Jan Stryja.

„Já jsem chirurg, který se poté specializoval na cévní chirurgii. Takže zaměření mám základní dvě: chirurgii a cévní chirurgii. Rány jsou problémem mezioborovým, nelze říct, že by k nim byla jedna odbornost více předurčena. U chirurgů se předpokládá, že řeší akutní poranění, která se stanou například u nehody anebo když se doma člověk řízne. Ale samozřejmě chirurgové řeší i cévní problémy, tím pádem rány, které souvisí s nedokrveností. Dále se ranám věnují kožní lékaři či diabetologové; ti se starají o nehojící se rány.“ – vyjmenovává mimo jiné Jan Stryja.

„Nehojící se rána je taková, která nepostupuje, která je pořád otevřená, která svému nositeli komplikuje život tím, že z ní neustále něco vytéká, že bolí. Je to místo, kde se mohou množit bakterie. To způsobuje také zápach. Proto jsou tito pacienti vnímáni společností nepříznivě, ale i sami se cítí být na okraji společnosti.“ – popisuje Jan Stryja.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Tyto rány jsou velmi často na končetinách. Typické rány velmi často souvisí s problematikou cévní, takže jde o bércové vředy, a to v naprosté většině na dolních končetinách. Naopak rány atypické jsou jiné v tom, jak se chovají, léčí, ale i v tom, kde se vyskytují. Část jich tvoří nádory. A ty mohou vzniknout všude.“ – uvádí příklady Jan Stryja.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

 

 

 

jan-stryjaranybodne-ranyzraneninehodanehojici-se-ranydiabeticka-nohavredynadorymedicinachirurgiecevni-chirurgie
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.