×

Další video: Etický panel Wilsonky! Zítra je Velký Pávek!

Countdown
Zrušit
×

„Na rozdíl od USA se u nás provádějí celé pitvy. Člověk se jim nevyhne, i kdyby pitvu odmítl v závěti.“ – říká primář a soudní lékař Jiří Hladík.

Jaký je rozdíl mezi zdravotními a soudními pitvami? Co konkrétně soudní lékař dělá, jaká je náplň jeho práce? Může člověk pitvu odmítnout v závěti? Kolik pitev provede za rok? A jak určuje primář a soudní lékař Jiří Hladík hodinu úmrtí oběti.

„Spektrum pitev, které provádíme, to jsou nejprve náhlá a neočekávaná úmrtí ze zdánlivě plného zdraví – doma, na zastávce. Tam je pitva důležitá proto, aby se vyloučila násilná smrt. Třeba otrava, zde v součinnosti s toxikologickým pracovištěm. Když někdo umře v nemocnici, tam proběhne pitva na ústavu patologie. Ale zde to není pravidlem.“ – vysvětluje primář a soudní lékař Jiří Hladík s tím, že další pitvy – soudní – už provádějí ve spolupráci s policií, na její žádost.

Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„U nás se provádějí obligatorní pitvy. Například na rozdíl od USA, kde se mohou pitvat pouze jednotlivé orgány. Provádíme tedy pitvy celé. Skládají se i ze zevní prohlídky. Například jestli místo nálezu odpovídá místu činu. Anebo z určení doby smrti, což je jedna z nejtěžších disciplín. Čím je doba od smrti kratší, tím přesněji lze dobu úmrtí určit.“ – vysvětluje primář a soudní lékař Jiří Hladík.

Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

 

lekarpoliciejiri-hladiksoudni-lekarstvipitvavrazdasmrtmedicinaprimar
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.