Dominik Stroukal: Proč kupovat Bitcoin? Není Bitcoin podvodné letadlo? Ethereum, Monero, Litecoin?l

„Je pravděpodobnější, že tu za sto let bude bitcoin, než česká koruna. Je to však nebezpečné individuálně. Je možné prodělat, není to tak jednoduché jako vlastnit účet v bance. Systematicky je to však bezpečnější,” říká ekonom a odborník na kryptoměny Dominik Stroukal, který má mj. v ruce také čip, kde má nahráno několik málo bitcoinů, aby si mohl zaplatit např. pivo, dá se tím otevřít telefon a různě s tím experimentovat.

Xaver Live ZDE

V bitcoinu je každá transakce vidět, ale není spojena se jménem. „Pokud člověk není spekulant, nedává moc smysl něco jiného než bitcoin nebo sáhnout po prvních třech. 10 procent z investice se pak vyplatí investovat do nějakých kryptoměn,“ myslí si. Investiční zlato je prý největší jistota.

„Bitcoin není letadlo, to by mohlo být i zlato, ten kdo si to koupil dříve, tomu stoupne hodnota. Tak by se to dalo brát. Ethereum já osobně nevěřím. Nebylo to sice založeno jako podvod, ale za sto let tu nebude. Je to inflační experiment,“ říká Stroukal.

Příchod ekonomické krize je nejasný. „Možná už v ní jsme. Třeba už se něco zvedá, i když v Čechách zatím není. Když jsou peníze a úvěry levné, tak tečou další nové peníze a nafukuje to bublinu. Když se začnou sazby zvedat a další peníze nebudou, možná firmy začnou propouštět a obrací se to zpátky. Strach z toho mít můžeme, ale není to nic nového,“ vysvětluje ekonom.

Jak přesně probíhá nákup pomocí bitcoinů? Je výhodné nyní nějaké pořídit? Za kolik si nakoupit první kryptoměnu? Jak se daní? A co všechno umí čip v ekonomově ruce?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.