×

Další video: „Média covid nafukují a svalují na Babiše. Oproti europarlamentu jsme vzor demokracie.“ – říká Ivan David

Countdown
Zrušit
×

„Ústavní soud zasáhl do kampaně, a to není fér. Prohlášení premiéra byla nešťastná. TOP-09 je silná strana. O Kalouskovi ještě uslyšíme.“ – říká europoslanec Jiří Pospíšil

Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) uvažuje o nálezu Ústavního soudu ve smyslu, co může zrušení paragrafů volebního zákona krátce před sněmovními volbami zapříčinit, o odchodu Miroslava Kalouska z poslanecké sněmovny s tím, co za ním vězí, taktéž hodnotí novou šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou a zamýšlí se i nad volební koalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Pane europoslanče, co čtete za nálezem Ústavního soudu, který zalomcoval s celým mediálním prostředím? Je to předvolební puč?

Já si to úplně nemyslím. Bylo kolem toho mnoho spekulací a zaručených zpráv, že je to útok na demokracii. Za prvé si myslím, že to rozhodnutí bylo vydáno v době, kdy je to nešťastné. Měnit pravidla hry, když už začala fakticky volební kampaň, strany připravují kandidáty, a teď v zásadě ani neví, kolik bude volebních krajů, tak to fakticky zasahuje do průběhu přípravy voleb. Ten senátní návrh ležel na Ústavním soudu tři roky... Na druhou stranu musím říci, že s obsahem rozhodnutí souhlasím. Není úplně správné, když jako volič topky mám poloviční sílu svého hlasu než člověk, který volí velkou politickou stranu. Síla našich hlasů má být stejná.

Proč se to neřešilo dříve? Například když jste byl sám ministrem spravedlnosti?

Tohle nespadá do kompetencí ministerstva spravedlnosti. A v době, kdy jsem byl ještě ministrem a byly tu v zásadě dvě velké politické strany – ODS a ČSSD, tak se to takto neprojevovalo – míněno D’Hondtova metoda (poměrný systém, pozn. red.). Nespravedlnost nebyla tak vidět jako třeba teď, kdy máte pomalu kolem deseti politických stran, které překročí pět procent. Je třeba najít jiný způsob, jak přepočítávat hlasy.

Může se stát, že aktuální složení Sněmovny nový zákon nevytvoří v potřebném termínu? Nebo že na něm nebude shoda?

V Čechách se může stát cokoli. Jak sleduji politiku dlouhou dobu a jsem její součástí, tak je možné cokoli. Ale to by nastala katastrofa. Tohle totiž nemá řešení. Ústava nepředpokládá, že by zde nebyl volební zákon. Uplynul by mandát poslancům a měli bychom tady velkou ústavní krizi, kdy zkrátka není v Ústavě napsáno žádné řešení. Nedovedu si to představit. Nevím, co by se dělo. Krátkodobě a provizorně může vládnout Senát, ale nebyl by tu návod na to, jak sestavit druhou komoru, jak ustanovit Sněmovnu. Musí se to přijmout, jinak tu budeme v rozkladu. Stačí přijmout novelu. Dá se to udělat za týden, ale nejtěžší bude dohoda.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

Co má obyčejný člověk bez zákulisních informací číst za odchodem Miroslava Kalouska ze Sněmovny?

Vždy jsem bral Miroslava Kalouska jako velkou osobnost. Hodnocení může být různé. Ale není to tuctový člověk, tuctový politik. Odešel ve velkém stylu, jak to k Miroslavu Kalouskovi patří. A já nevím, co za tím je. Ale myslím si, že o Miroslavu Kalouskovi ještě uslyšíme. Uvidíme. Budou prezidentské volby. Ale to jsou spekulace. Jeho vystoupení v televizi mi budou chybět.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

jiri-pospisilustavni-soudvolbypolitikamiroslav-kalousekmarketa-pekarova-adamovavolebni-trojkoaliceochrana-zvirattop-09

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.