×

Další video: „Rouškování je zlaté tele. Václav Klaus na prezidenta kandidovat nebude. Trumpa dohání minulost, musí se pomstít prohra Hillary.“ – komentuje Karolina Stonjeková

Countdown
Zrušit
×

„Ústavní soud má téměř absolutní moc. Je nevhodné, že soudce Rychetský komentuje politiku. Prezident může novelu volebního zákona vetovat.“ – říká Jan Kudrna

Jan Kudrna je český ústavní právník a vysokoškolský pedagog. Od roku 2003 působí na Právnické fakultě Karlovy univerzity na katedře ústavního práva. Je rovněž členem Legislativní rady vlády. Coby host pořadu odpovídá zejména na otázky týkající se aktuálního rozhodnutí Ústavního soudu ve věci volebního zákona.

„Když se mne ptali někteří novináři, co by hrozilo (před rozhodnutí Ústavního soudu, který nakonec zrušil některé části volebního zákona, pozn. red.), tak když jsem řekl, že technicky ústavní krize, tak se dotazovali, co to je. To je taková situace, pro kterou Ústava nemá řešení. Anebo řešení má, ale ti jednotliví aktéři by nebyli ochotni jednat podle pravidel.“ – vysvětluje Jan Kudrna.

„Ale to by byla krajní možnost. V tuto chvíli je situace taková, že podstatná část volebního zákona je zrušena. Volby by se i tak konat mohly, ale je zrušena ta část, podle které se hlasy přepočítávají na mandáty. To znamená, že není v tuhle chvíli metoda, podle které by se řeklo, kolik který kandidující subjekt má získat mandátů a kdo z jeho kandidátů má nárok na mandát.“ – dodává Jan Kudrna.

„Ta situace je těžká v tom, že Ústavní soud rozhodl velmi těsně před volbami. Na řešení máme zhruba pět měsíců od sepisování návrhu po vydání zákona (nového, pozn.) ve sbírce zákonů.“ – upozorňuje Jan Kudrna.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Je to časový pres a řešení se chce po samotných aktérech (zákonodárcích, pozn.), což nesvědčí o tom, že by se mohli snadno dohodnout. A o tom, že řešení by mohlo být vyvážené, jelikož každý má svoje zájmy a poběží to už v rámci volební kampaně.“ – podotýká Jan Kudrna.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

ustavni-soudjan-kudrnarychetskyvolbypolitikavolebni-zakonposlancisnemovni-volbyustavni-soudceprezident

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.