×

Další video: „Covid mění zahrady, lidé se vrací k opékání buřtů. Bohatí chtějí vodopády a vzrostlé stromy. Skalky jsou už z módy.“ – říká zahradní architektka Dana Makrlíková

Countdown
Zrušit
×

„Sepsal jsem závěť. Má sbírka umění skončí v Museu Kampa. Požár tam způsobil škodu za 20 milionů. Díla pokryl mazlavý toxický popel.“ – říká europoslanec Jiří Pospíšil.

Čtyři jednotky hasičů likvidovaly v půli července požár v technické budově Musea Kampa v centru Prahy. Kouř bylo vidět ze širokého okolí. Evakuováno bylo 100 lidí a zavřená byla blízká plavební komora na Vltavě. V rozhovoru požár a jeho následky podrobně popisuje předseda správní rady muzea Jiří Pospíšil – mimo jiné exministr spravedlnosti, který působí od roku 2014 jako europoslanec za TOP 09 a v říjnu 2018 se stal pražským zastupitelem.

Museum Kampa se nachází v areálu Sovových mlýnů na Malé Straně v centru Prahy. Uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu, v druhé polovině 20. století, aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Co se přihodilo, že tam hořelo?

„To je taková tragédie… Asi každou významnou českou kulturní instituci musí jednou postihnout požár, když to řeknu takto obrazně. Jsme totiž od Národního divadla přes řeku. Byl tam technický pracovník – nikoli zaměstnanec muzea, ale člověk, který spolupracuje s Prahou, protože Sovovy mlýny jsou pražské a my jako nadace spravujeme sbírku. Čili o objekt se stará Praha a přišel tam zmíněný člověk, který měl svařit nějaké panty, a bohužel přitom došlo k takovému požáru – k takovéto tragédii. Nyní se vyšetřují detaily. Nechci tady předjímat, jestli to bylo jeho pochybení, anebo to náhoda. Či jaké byly vztahy mezi ním a městem, jestli byla uzavřena smlouva.“ – odpovídá nejprve Jiří Pospíšil.

Jaké škody požár způsobil?

„Ty mají dvojí charakter. Jedna věc jsou velké škody na technickém zázemí muzea, protože shořela část, kde máme vzduchotechniku, klimatizaci, další technické provozy. To úplně lehlo popelem. Škoda je kolem 20 miliónů korun.“ – vysvětluje Jiří Pospíšil.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

A sbírka poškozena nebyla?

„Druhá škoda je pak na sbírce, protože problém je, že jak hořelo, tak hořelo opravdu intenzívně – byly to několikametrové plameny. A jak hořely umělé hmoty, tak z toho vznikl toxický popel, který se klimatizací – kdyby jí nebylo, tak by ten problém paradoxně nebyl – dostal do našeho depozitáře, který je na půdě muzea.

A bohužel jsme v situaci, kdy na stovkách uměleckých děl, máme černou vrstvu mazlavého prachu, kterou nelze sfouknout, jen tak odstranit, která je toxická, a budeme muset každé umělecké dílo samostatně restaurovat. Bude záležet na tom, z čeho bylo to které dílo vytvořeno. Sochy z kovu již restaurátoři omyli. Pak ale máte třeba papírové objekty, zde to bude obtížné. Bude záležet dílo od díla podle materiálu. Podle prvotního odhadu restaurátorů celý ten proces očištění a obnovy sbírky bude trvat měsíce.

Práce restaurátorů se pak odhadují v řádech nižších jednotek milionů. To budou tak dva až tři miliony. Jinak celá sbírka má miliardovou hodnotu..“ – dodává Jiří Pospíšil.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

jiri-pospisilmuseum-kampasbirkanadace-jana-a-medy-mladkovychpozarprahapredseda-spravni-radymazlavy-prachrestaurovanirestauratorhasicitechnicke-zazemi

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.