×

Další video: „Rouškování je zlaté tele. Václav Klaus na prezidenta kandidovat nebude. Trumpa dohání minulost, musí se pomstít prohra Hillary.“ – komentuje Karolina Stonjeková

Countdown
Zrušit
×

„Pro Dalibora Jandu jsem napsal 100 textů. Někdy mi odmítne text i pětkrát. Když mi ho kdysi přivedli, věděl jsem, že to je originál – neopracovaný diamant...“ – říká textař a spisovatel Jan Krůta.

Jan Krůta je textař a spisovatel, od března 2019 též člen Rady Českého rozhlasu. Je autorem 32 knih pro děti i dospělé a jeho texty zpívá celkem asi 80 interpretů a kapel. Především se jedná o Dalibora Jandu. Kolik jich pro něj napsal?

 

„Je to opravdu kolem stovky textů. Textař píše v podstatě na zadání interpreta, takže je to taková převlečená prodejná dívka, jelikož v devadesáti pěti procentech píše na hotovou muziku. Musí vymyslet téma, které se hodí k interpretovi, a musí to napsat tak, aby mu to sedělo do pusy a aby se mu to dobře vyslovovalo. Textař je mistr kompromisu.“ – odpovídá nejprve textař Jan Krůta.

„U nikoho jiného se mi to nestává, ale u Dalibora se občas neshodneme a já musím udělat třeba pět textů. Mně se dostal jinak Dalibor Janda do rukou jako úplně neznámý člověk. Jeden hudebník, kamarád, mi přivedl vlasatého a vousatého člověka do redakce Mladého světa a byl to Dalibor Janda, který tehdy obrážel tancovačky v okolí svého rodiště.“ – popisuje Jan Krůta.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Ten kamarád mi řekl: ‚Hele, vedu ti tady jednoho kámoše, tady na kazetě něco nabroukal.‘ Tak jsem si to poslechl a bylo to úplně jiné. Takové zachraptělé, takové přírodní.“ – dodává textař Jan Krůta, který působil nejprve jako učitel, v roce 1970 však musel zaměstnání z politických důvodů opustit. Následně začal pracovat jako redaktor Sedmičky pionýrů, od roku 1972 byl deset let kulturním redaktorem Mladého světa, poté pracoval velmi krátce jako redaktor časopisu Ohníček a s přestávkami až do roku 2002 jako šéfredaktor časopisu Sluníčko. Na jaře roku 1989 byl spoluzakladatelem a později ředitelem mediální firmy Bonton, a.s.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

jan-krutatextardalibor-jandamlady-svetrada-ceskeho-rozhlasuradni-krutaspisovatelpublicistahana-hegerova

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.