×

Další video: Etický panel Wilsonky! Zítra je Velký Pávek!

Countdown
Zrušit
×

"Před sto lety se při porodech umíralo, dnes je z toho společenská událost. Lidé se na sál přijdou vyfotit, najíst, pobavit..." říká lékař Pavel Calda

„V Česku je jednou tolik nemocnic, než je potřeba. Pokud víme, že v rodině je dědičná choroba, např. porucha srážlivotsti krve, intelektu nebo orgánů, tak můžeme ještě před početím vyšetřit rodinu a oplozené vajíčko ještě než je implantováno do dělohy,“ popisuje MUDr. Pavel Calda, CSc. „Jsme schopni rozdělit populaci těhotných na ty s nízkým rizikem a vysokým.“ Dvě třetiny dětí, které umírají, umírají v důsledku těžké nezralosti.

Porodnictví se od 70. let minulého století naprosto změnilo. „Poprvé v dějinách lidstva vidíme ultrazvukem, co se děje v dutině děložní a máme technologie, které nám umožňují provádět drobné zákroky. Díky velkému pokroku může většina žen rodit v epidurální anestezii a tím pádem se porod může stát společenskou událostí s významně menšími bolestmi.“

Na začátku porodnictví to bylo o tom, „dostat to dítě ven“. „Nedal se dělat císařský řez a když se to dítě ven nedostalo, tak zemřelo. Dneska víme, že matka to přežije a všichni předpokládají, že se tam přijdou vyfotit, najíst, pobavit. A porodník buď leží, nebo běží.“

Ganderové výstřelky tu podle lékaře Pavla Caldy byly vždy. „Dnes to má díky internetu větší dosah. Lidi si to rádi čtou. Mám pochopení pro všechno. Kdysi dávno, za hluboké totality, paní porodila dítě a pojmenovala ho Amun Re (Bůh Slunce), v době, kdy se všichni jmenovali Tomáš, Karel, Pavel nebo Jan.“ 

Kam až došla technologie v porodnictví? Musel se lékař někdy rozhodnout, jestli přežije dítě nebo matka? A s jakými situacemi se za svou kariéru setkal?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.