×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

"Politici vyhlásili hospodským válku…" říká Václav Stárek

Protikuřácký zákon, EET, služby zprostředkující pronájem ubytování, ale i vliv Zdeňka Pohlreicha na českou gastronomii byla témata, o kterých v pořadu X Talk hovořil Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České Republiky.

Zákon začal platit v květnu, v době, kdy bylo teplo. Kuřáci se přesunuli volně na ulice a asi to hlavní hodnocení přijde až příští květen, až proběhne zima. Restaurace, kde se podává dobrá gastronomie, jsou běžně nekuřácké, takže se nedomnívám, že by se jich to mělo zásadním způsobem dotknout. Problém budou mít určitě hospody na venkově, to je jednoznačné, hodnotí protikuřácký zákon Stárek. "Ten zákon je špatný, ale není špatný jen proto, že zakazuje kouření, tam je mnohem  více problémů, které se týkají alkoholu a to se upozadilo debatou o tom, zda kouřit či nekouřit v restauracích," podotýká.

"Někteří provozovatelé restaurací skončili po zavedení EET. Já bych ji nenazýval strašnou, což mi možná přidá další nepřátele, já bych ji nazval jako opatření, které tady muselo přijít a dříve nebo později přijde i do jiných zemí, prostě stát vybírá efektivním způsobem daně. Ten problém, proč končí restaurace, je ryze ekonomický právě v tom, jak jsou regulovány, jakou mají schopnost výkonu…" uvedl Stárek k zavedení on-line registrace tržeb.

Během rozhovoru přišla řeč i na populárního gastronoma a drsného šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. "Já ho znám samozřejmě osobně jako spoustu dalších kuchařů. V době, kdy začal vytvářet pořad Ano šéfe, to od něj byla velká odvaha. On udělal jednu zásadní věc, že se lidé začali zabývat gastronomií a restauracemi. To, že si začali vybírat, které restaurace dobré jsou a které nejsou, je myslím velký počin, protože to nám mnohá léta scházelo," domnívá se.

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.