×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

„Namlouvání v Mladém světě byl fenomén a je do dneška. Přečetl jsem 15 tisíc dopisů,“ – vzpomíná Jan Krůta.

„V roce 1974 jsme vydali v Mladém světě Hutku. Zázrak. Pro anketu Namlouvání jsem přečetl 15 tisíc dopisů a vstával ve čtyři ráno,“ popisuje textař, publicista, spisovatel a od března 2019 člen Rady Českého rozhlasu Jan Krůta. Zažil zlatou éru slavného časopisu. Výběr z dopisů přispěvovatelů do populární ankety Namlouvání, která přinášela vyprávění o tom, jak se lidé seznamují, zařadil i do knihy.

„Byla tehdy předprázdninová porada, čím udržet čtenáře v létě u časopisu. A padaly nápady a já jsem ze zoufalství řekl, že bychom mohli lidi požádat, aby nám psali, jak se seznamovali. Tehdy se v podstatě ankety netiskly. A tak vznikla anketa Namlouvání, kterou jsem si takto pojmenoval, a měla to být prázdninová záležitost, ale pak to běželo týdně sedm let.“–  líčí Jan Krůta s tím, že v knize jsou i příběhy, které tehdy – v době normalizace – v Mladém světě neprošly.

„Třeba homosexualita se nepěstovala. Do knížky jsem tak přidal i tyto věci, které mi přišly zajímavé. Jinak Mladý svět byl fenomén. A fenomén je do dneška, jelikož když čte dnes člověk časopisy, tak polovina z toho jsou reklamy a čtvrtina PR články. Tehdy bylo inzerátů málo, jelikož to byla doba nekomerční. Byla tam osvícená šéfredaktorka, která měla krytá záda – její manžel byl ministr přes informace (Zdeněk Čermák se stal v roce 1980 předsedou Federálního úřadu pro tisk a informace přezdívaného ÚTISK, pozn. red.). Věděla jisté věci, které ostatní nevěděli, a je pravděpodobné, že ji manžel zaštiťoval. Tudíž ona, protože už měla velké děti, tak ten časopis brala jako své dítě. Seděla tam od rána do pozdního večera a dávala za nás ruce do ohně.“ – pokračuje ve vypravování Jan Krůta.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Tehdy neexistovaly encyklopedie a zpěvníky, v Mladém světě vycházely i zpěvníky, vycházela Diskotéka Mladého světa, kde byly tituly, které jinak nesměly vyjít. V roce 74 jsme vydali třeba Jarda Hutku. To byl zázrak, jak si dneska říkám.“ – míní Jan Krůta.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

mlady-svetjan-krutanamlouvanicasopisfenomenjaroslav-hutkacrocermakovasefredaktorka

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.