×

Další video: „Rouškování je zlaté tele. Václav Klaus na prezidenta kandidovat nebude. Trumpa dohání minulost, musí se pomstít prohra Hillary.“ – komentuje Karolina Stonjeková

Countdown
Zrušit
×

„Média covid nafukují a svalují na Babiše. Oproti europarlamentu jsme vzor demokracie.“ – říká Ivan David

Podle europoslance Ivana Davida (SPD) sdělovací prostředky covid nafukují a svalují vinu na Andreje Babiše (ANO), protože je jim ministerský předseda nepohodlný. Oproti Evropskému parlamentu jsme vzorem demokracie, zdůrazňuje David s tím, že jde hlavně o narychlo schvalované účelové návrhy.

Jak se dá v europarlamentu srovnat doba před koronavirem s nynější?

Rozdíl je samozřejmě značný, protože tam jsou značná omezení v počtu lidí, kteří tam smějí. Za den tam smí jenom padesát zaměstnanců. Když uvážíme, že poslanců Evropského parlamentu je aktuálně 705 a každý má zpravidla jednoho až dva asistenty, tak si tam chodí vyřizovat jenom ty nejnutnější věci. Do Štrasburku se nejezdí vůbec.

Poslední dny slýcháváme, že Česko je na tom nejhůř z celé Evropy. Jsme odstrašující případ?

Patříme k zemím, které jsou na tom teď momentálně špatně. Může za to samozřejmě Babiš, co si budeme zastírat, protože kdyby tam byl někdo jiný, někdo, kdo by byl příjemnější našim médiím, tak ten by za to odpovědnost nenesl. Babiš překáží, takže je samozřejmě hlavním viníkem těchto problémů. Jak jinak to chápat…

Ale jak nás skutečně vidí vaši kolegové v europarlamentu? Jsme hrozbou?

Já o tom s nimi nehovořím, ale jsem přesvědčen, že to je přinejmenším přifouknuto. Značně.

Jaká média sledujete, abyste měl tedy objektivnější informace?

Sleduji své oblíbené webové stránky, ale dívám se i na mainstream. Že bych sledoval pravidelně televizi v době, kdy vysílá zprávy, tak to tedy nedělám. Sehnat objektivní informace je ale poměrně obtížné. Dlouho jsem se díval na informace Univerzity Johnse Hopkinse, kde byl přehled o tom, jak postupuje nákaza v jednotlivých zemích. Ale myslím si, že koronavirus se hodí také k tomu, aby vytvořil mlhu, za kterou se schovají různé události, které by jinak vystoupily do popředí.

Jaké? Co může třeba v Česku vláda před občany skrývat?

Tak ne skrývat, ale na poslední chvíli prosadit něco, co se hodí nějakým zájmovým skupinám. Tady bych chtěl spíš zdůraznit, že český parlament je – a bez ironie – ve srovnání s evropským vzorem demokracie, protože to, co je možné tam, tady možné není. Tam se opravdu návrhy, o kterých se hlasuje, často předkládají hlasujícím poslancům dvě hodiny před hlasováním. Čili ani není možné to prostudovat. Další věcí je, že o nejpodstatnějších věcech jednají pouze velmi úzké skupiny poslanců.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

Pokud byste měl možnost být dnes opět ministrem zdravotnictví…

Tak bych té možnosti nevyužil. Rozhodně současnému ministru zdravotnictví v žádné zemi nemohu nic závidět.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

Ivan David je český psychiatr a bývalý politik ČSSD, v letech 1998 až 1999 ministr zdravotnictví a bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Od roku 2019 je členem hnutí SPD, za něž je poslancem Evropského parlamentu.

ivan-davidspdeuroparlamentfrakcebabismediacovid-19koronavirusepidemie

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.