×

Další video: „Covid mění zahrady, lidé se vrací k opékání buřtů. Bohatí chtějí vodopády a vzrostlé stromy. Skalky jsou už z módy.“ – říká zahradní architektka Dana Makrlíková

Countdown
Zrušit
×

"Hvězdou Gottova formátu může být každý, není to jen o zpěvu..." říká hudební publicista Josef Vlček

„Myslím si, že pojem král popu je spíš marketingový titul, který si sice Michael Jackson v mnohém zasloužil, ale netroufal bych si říct, že jeden jediný člověk je král popu. Jackson byl člověk, který popovou, taneční a soulovou hudbu posunul obrovským způsobem vpřed. V dnešní době už ho mnozí přeskočili, Bruno Mars sice není tak velká osobnost, nikdo není, ale ta hudba se dostala dál…“ říká hudební publicista Josef Vlček. Nemyslí si ale, že by se v budoucnosti říkalo, že Michael Jackson byl pro hudbu podobným pojmem jako Elvis Presley.

Jakožto hudební publicista a rozhlasový dramaturg má velký hudební přehled. Některé žánry a kapely má ale už oposlouchané. Rozloučit se se slávou ve správný čas je umění. „Kdysi dávno, když se před 25 lety Olympic loučil, říkal, že Olympic odchází v pravý čas. Jenže bohužel se čtyřikrát nebo pětkrát vrátili. Gott také v roce 88 nebo 89 ohlašoval, že končí, stejně se nakonec vrátil, protože rozlučkové turné se vydařilo a došlo mu, že by to byla škoda. Já to ale chápu. Když někdo muzice a zpěvu věnoval 60 let, potřebuje zpívání k životu.“ Myslí si, že někteří zpěváci vydrží zpívat desetiletí, Kurt Cobain byl ale i ve svém mladém věku před svou smrtí troska.

„Hvězdou Gottova formátu může být teoreticky každý, není to jen o tom, jestli umí zpívat nebo ne. V téhle chvíli vidím několik zpěváků, kteří mají před sebou jedno, dvě desetiletí. Klasickým případem by byl Richard Krajčo, ten vydrží tak dvě desetiletí a pak bude pozvolna cválat k důchodu. Že by byl někdo hvězdou takovou dobu, jako Gott je dnes už nereálné. Je to vývojem společnosti, která je dynamičtější. Už se nepřizpůsobuje osobnostem, ale osobnosti jí,“ myslí si Josef Vlček.

V Česku je poměrně populární televize Šlágr. Vlček popsal jejího typického posluchače: „Samozřejmě starší generace, mají tu muziku rádi. Nehraje tam jen Duo Yamaha, jsou tam třeba jihočeské dechovky. Já jsem úhlavní nepřítel dechovky už proto, že ji měli rádi mí rodiče, člověk se vždy profiluje proti věcem, které mají rádi jeho rodiče.“

Jakou hudbu poslouchá ve volném čase? Na čem stojí profese člověka, který má vědět, co chtějí lidé slyšet v rádiích. Vypadá v Česku rockové publikum jinak než v Evropě? A kam zmizelo publikum undergroundové hudby?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.