×

Další video: Maková panenka z Bruselu! Hrobník z Německa! Lex Feri!

Countdown
Zrušit
×

„Gastroskopie je pro některé pacienty nepříjemná, nyní však máme dálkově ovládanou kapsli s kamerou. Naše novinka obávané vyšetření nahradí a je přesnější.“ – Evžen Machytka

Lékař a obezitolog Evžen Machytka je průkopníkem endoskopických metod léčby obezity. Spolupracuje s institucemi jako je Harvard University, Mayo clinic, Erasme hopital Brusel. Je vedoucím lékařem jednotky pro metabolickou endoskopii na klinice hepatogastroenterologie v IKEM Praha. V čem spočívá novinka v jeho oboru, na kterou mnoho pacientů čekalo?

„Bohužel endoskopické vyšetření nemá v České republice mezi pacienty příliš dobrou pověst, říkám záměrně v České republice, protože na západ od nás bývá zvykem pacienty na tato vyšetření uspávat, což se u nás většinou nedělá. Kupříkladu ve Spojených státech bývají pacienti často uspaní na gastroskopické vyšetření (vyšetření sliznice jícnu, žaludku a dvanácterníku za pomoci endoskopického přístroje – gastroskopu, pozn. red.).“ – konstatuje úvodem Evžen Machytka.

„Je to mírnější forma celkové anestezie, ale na západ od nás to bývá, řekněme, relativně časté. U nás se to tak často neděje a myslím si, že je to i pro to, že čeští pacienti mají celkem racionální pohled na to, že narkóza je vlastně také škodlivá.“ – doplňuje Evžen Machytka.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Ale samozřejmě bez uspání je vyšetření žaludku pro pacienta poměrně nepříjemné.“ – upozorňuje dále Evžen Machytka. „Co se týká vyšetření tlustého střeva, takzvané koloskopie nebo kolonoskopie, tak tady – hlavně vlivem osvěty z důvodu prevence karcinomu – si na to pacienti už celkem zvykli. A většina, která třeba absolvuje jak kolospické, tak gastroskopické vyšetření, tak se shoduje na tom, že gastroskopie byla nesrovnatelně horší vyšetření.“ – upozorňuje Evžen Machytka.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

evzen-machytkaendoskopiekoloskopiegastroskopieobezitaanesteziezapadni-medicinalekarobezitologikempacientkapslova-gastroskopiex-talkxaverxtvkapsle-s-kamerouvysetreni-zaludku
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.