×

Další video: Osamělá Helena, argumenty pro Feriho a zmrzlina nebude

Countdown
Zrušit
×

„Některé závažnější formy chřipky mohou způsobit těžké selhání plic i u zcela zdravých mladých lidí.“ – popisuje kardiolog a intenzivista Jan Bělohlávek.

Je členem či šéfem více organizací, jak ale kardiolog, intenzivista a předseda České asociace akutní kardiologie Jan Bělohlávek toto vše zvládá? Co je to nejkritičtější stav pacienta, kdy zasahuje? A jak vlastně funguje ECMO neboli Extrakorporální membránová oxygenace, o níž lze slyšet i v době pandemie koronaviru (pořad byl natáčen před ní, pozn. red.), a pro jaké pacienty je tato mimotělní podpora vlastně vhodná?

„Stěžejním tématem toho, čemu se věnujeme, je situace, kdy se pacienti dostávají do nejkritičtějších stavů, kdy selhávají některé orgánové funkce – hovoříme především o srdci a plicích –, a nastává prostor pro použití nejrůznějších metod záchrany života. V některých indikovaných případech vzniká prostor pro použití mimotělních podpor.“ – vysvětluje kardiolog a intenzivista Jan Bělohlávek.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Většina pacientů jsou ti, kteří mají respirační selhání způsobené těžkou pneumonií. Naprosto typicky jsou to pacienti v průběhu chřipkové epidemie, jelikož některé závažnější formy chřipky mohou způsobit těžké selhání plic i u do té doby zcela zdravých mladých lidí. Když se ta metoda (mimotělních podpor, oběhu, pozn. red.) použije, tak je schopná u většiny pacientů stav překlenout a oni to přežijí většinou bez následků.“ – dodává  kardiolog a intenzivista Jan Bělohlávek.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

 

jan-belohlavekkardiologieakutni-kardiologiepneumonieecmooxygenacesrdceplicemedicinazachrana-zivota
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.