×

Další video: „Chceme referendum o EU a připravovat se na vystoupení. Lidé ztrácí naději a důvěru. Nová nemocnice ve Zlíně byla iluze volební kampaně.“ – říká Libor Lukáš (Trikolóra)

Countdown
Zrušit
×

„Hlava může bolet i z orgasmu nebo čínského jídla. Neléčená migréna je problém.“ – říká neurolog David Doležil

Zkuste si vzpomenout: kdy naposledy vás bolela hlava? A jste si jistí, že šlo skutečně „jen“ o bolest hlavy, a ne o migrénu? Téma podrobně rozebereme s neurologem Davidem Doležilem, specialistou na migrény a bolest hlavy.

Spouštěčem migrén a bolestí hlavy mohou být změny teplot i tlaku, ale také klimatu v ovzduší, klimatizace v kancelářích nebo cestování letadlem i stres. Jaký je ale vlastně rozdíl mezi bolestí hlavy a migrénou?

„Na úvod musím říct, že bolesti hlavy rozdělujeme do dvou velkých skupin. Ta první skupina, to jsou takzvané primární bolesti hlavy. To jsou různé typy bolesti hlavy, které jsou nemocemi samy o sobě. A pak je druhá skupina, a to jsou takzvané sekundární bolesti hlavy, které jsou zapříčiněny jinou nemocí.“ – říká úvodem lékař David Doležil.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live

„Jako příklad druhé skupiny se dá uvést bolest hlavy, která vzniká od krční páteře. Anebo bolest hlavy způsobená zánětem dutin. V těžších případech třeba bolest hlavy při nádorech anebo krvácení. Pojďme se však bavit o první skupině, kdy jde o chorobu samu o sobě. První, ta nejznámější, je migréna a její různé typy.“ – dodává David Doležil a podrobně vysvětluje a popisuje, co migrénu způsobuje, koho ohrožuje nejvíce a jak jí čelit.

Jde přitom o poměrně zásadní téma: pravidelné nebo dlouhotrvající a časté bolesti hlavy postihují totiž  až jednu třetinu obyvatel Česka. Migrénou pak trpí v Evropě asi padesát miliónů lidí. Většině z nich negativně ovlivňuje život, více než polovina tvrdí, že migréna měla dopad na jejich kariéru, a polovina nemoc tají před svým okolím. Může za to i fakt, že společnost považuje migrénu za pouhou bolest hlavy. „Migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech,“ varují však lékaři.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

david-dolezilneurologmigrenabolest-hlavymedicinahormonalni-zmenymenstruacezenymuzilekarstviprimarni-bolesti-hlavysekundarni-bolesti-hlavy

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.