×

Další video: „Spolupráci Trikolóry s prezidentem Klausem bych uvítala. Situace se mění ze dne na den, nechceme novodobou totalitu.“ – říká Tereza Hyťhová (Trikolóra)

Countdown
Zrušit
×

„Cukrovku vyléčíme jen u zlomku lidí. Pacienti se mě snaží oklamat kyselým zelím. Cukrovkáři by si měli dupnout na pojišťovny.“ – říká Martin Prázný

Léčba diabetu i celá diabetologie se během posledních let radikálně proměnila. Dříve platilo, že se postačí soustředit na hodnoty glykémie a k dispozici bylo jen několik léků. Dnes jsou možnosti mnohem širší. O proměnách oboru, moderních možnostech léčby i o tom, jak vnímat pacienty v diabetologických ordinacích, mluví lékař Martin Prázný.

„Diabetes se rozšířil napříč populací doslova epidemicky a počty pacientů extrémně stoupají. Radikálně se změnily i možnosti léčby, které máme nyní k dispozici.“ – říká mimo jiné Martin Prázný. „Máme třeba inzulínové pumpy, které už dokáží u pacienta udělat něco s tím cukrem i samy. Správně podají inzulín.“

„Každý pacient, který má cukrovku, má být dneska léčený tabletou. Máme ty léky docela dobře prověřené.“ – dodává Martin Prázný. A upozorňuje také, že vedle toho v Česku žijí řádově stovky tisíc pacientů s prediabetem, kteří sice ještě nesplňuje diagnostická kritéria pro cukrovku, ale už mají zvýšené hodnoty cukru v krvi, jsou více ohroženi kardiovaskulárními problémy než lidé, kteří mají normální hodnoty.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

Roste i riziko postižení malých cév, tedy pravděpodobnost, že se u těchto osob objeví postižení ledvin nebo očí. To vše dohromady znamená horší kvalitu života. Většina z pacientů ale vůbec netuší, že se jich prediabetes týká, protože často ani nechodí na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři nebo se o své výsledky ani příliš nezajímají.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

Martin Prázný se narodil v roce 1972 ve Strakonicích a od roku 1997, kdy dokončil 1. lékařskou fakultu UK, pracuje na 3. interní klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Podílí se též na výuce vnitřního lékařství od propedeutiky až po metabolická a endokrinní onemocnění. V oblasti postgraduálního vzdělávání se zaměřuje především na léčbu diabetu 1. i 2. typu a na komplexní prevenci cévních komplikací diabetu.
martin-praznydiabetescukrovkazdravotnictvidiabetikinzulinmedicina

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.