×

Další video: „Elektroauta uhlíkovou stopu nesníží. Nevyřešené jsou dojez, recyklace baterií i dostatečná výroba elektřiny. Evropský cíl nasazení do 20 let není realistický.“ – Jaromír Wasserbauer

Countdown
Zrušit
×

„Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se míra nezaměstnanosti dostala poměrně rychle k deseti procentům,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.

Měla by vláda vedle zadlužování země také začít šetřit na platech úředníků nebo politiků? Lze skutečně očekávat, že automobilky v České republice obnoví výrobu v původním rozsahu? Která opatření mohou podle ekonoma Lukáše Kovandy odvrátit bankroty a zavírání firem? A jak vysokou máme očekávat nezaměstnanost?

Lukáš Kovanda (27. září 1980, Praha) je český ekonom a autor ekonomické literatury. Přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE a na vysoké škole CEVRO Institut, kromě jiného vlastní předmět Pop-ekonomie. 

„Škrtat by se mělo dlouhodobě. Ne pouze v této době. Ale nyní je třeba zvážit, jaký bude dopad takových škrtů, protože v soukromém sektoru dramaticky naroste míra nezaměstnanosti. A možná je i další zbytečnou zátěží, pokud bude růst nezaměstnanost i v tom veřejném. Tím nechci říct, že úvaha (o škrtech na platech úředníků aj., pozn. red.) jde špatným směrem, jde správným směrem, protože dlouhodobě pozorujeme ve veřejném sektoru přezaměstnanost. Vnímám to, že jsou věci, které mají větší prioritu.“ – míní ekonom Lukáš Kovanda s tím, že ve veřejné sféře jsou dlouhodobě černé díry.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Dojde k recesi, i když se zadlužíme o 650 miliard. Ale ta recese s dluhem by mohla být očistná recese – to znamená, že přežijí ti kvalitní, což je přínosné pro celou ekonomiku. A recese musí postihnout – a já doufám, že postihne – i veřejný sektor. Je dobré, když se to při krizi pročistí. Musí se snížit stavy zaměstnanců, musí být osekány různé dotační programy. Třeba na přechod k elektromobilitě budeme muset na několik let zapomenout. Budeme rádi, když ekonomika tak nějak poběží.“ – dodává ekonom Lukáš Kovanda s tím, že odhady nezaměstnanosti jsou zatím opatrné. „Mě by vůbec nepřekvapilo, kdyby se míra nezaměstnanosti dostala poměrně rychle na úroveň, kde byla v roce 2009, to znamená až takřka k deseti procentům. To je v mezinárodním hledisku stále dobrý výsledek.“

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

lukas-kovandaekonomikarecesenezamestnanostkoronaviruscovid-19prumyslskrtyvladni-opatreni
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.