×

Další video: „Republikán Vance je budoucnost světa. Česká média jsou k smíchu, Američané berou Orbánova jednání vážně. České nemocnice pracují výrazně méně a méně.“ – Roman Šmucler

Countdown
Zrušit
×

„Reportéři ČT drsně lhali o mé zabité mamince. Je to neúcta k zavražděným. Strašně mě to zdrblo.“ – říká přeživší vypálení Lidic Marie Šupíková.

Jak pracovali novináři České televize? Proč paní Marie Šupíková, přeživší vypálení Lidic, pokládá jejich práci za neúctu k obětem tragédie? Co se dělo v červnu 1942?

Marie Šupíková se narodila 22. 8. 1932 v Lidicích. Po třech dnech zadržení s lidickými ženami a dětmi v budově kladenského gymnázia putovala se skupinou dětí vlakem do sběrného tábora v Lodži v Polsku, zde ji nacisté vybrali na převýchovu do německé rodiny. Do roku 1946 žila pod jménem Ingeborg Schiller v polské Poznani a později v Boizenburgu v Německu. Otec byl v Lidicích zastřelen, matka se vrátila z koncentračního tábora v Ravensbrücku vážně nemocná a byla v péči lékařů v Praze, kde zemřela v prosinci roku 1946. Bratr paní Marie byl popraven 16. června v Praze-Kobylisích.

„Je to neúcta k obětem – k ženám, které zahynuly. K mužům, kteří byli popraveni. Je to neúcta k mému bratrovi, který byl v 15 letech popraven,“ kritizuje práci ČT přeživší vypálení Lidic Marie Šupíková. Pořad označil její matku za udavačku.

O případu zevrubně pojednal článek serveru Info.cz s titulkem: 

„Za vypálení vesnice si Lidičtí mohli sami!“ Četníci si po válce vymýšleli falešná udání

Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Tato reportáž mne dostala. A… Já nevím… A to pan doktor Šustek bádal a zjistil, že moje maminka je nevinná – že nikoho nikdy neudala, ale přesto se to v té reportáži objevilo. Mě to strašně zdrblo, věřte mi...“ – dodává přeživší vypálení Lidic Marie Šupíková. Poté vzpomíná na červnové události roku 1942.

Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

ceska-televizectlidicevypaleni-lidicreporteri-ctmarek-wollnermarie-supikova
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.