×

Další video: „Orbán je fascinující, cituje repliky z filmu Hoří, má panenko. Vondra zahrál divadýlko. Tvrdí, že neumí rusky, ale z ruštiny maturoval. Lidé se mne ptají: bude válka?“ – Václav Klaus

Countdown
Zrušit
×

Novinář Marek Wollner: "Je potřeba, aby se novináři nebáli být kritičtí. RRTV je ve svých zprávách někdy manipulativní..."

„Myslím, že úpadek indexu svobody tisku je z části způsoben tím, že tisk z části převzali domácí oligarchové. Máme média Andreje Babiše a jsou tu další média, která mají za vlastníky další oligarchy, kteří s nimi mají své zájmy, ekonomické či politické. Není nic horšího pro tisk, než když je jejich vlastník zároveň aktivní účastník politického souboje,“ říká novinář Marek Wollner.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tvrdí, že ani ČT ve svém vysílání není nestranná. Její zpráva o americké volební noci nevyváženou reportáž, která nadržovala jedné straně. „Myslím, že je to krásný příklad manipulace. Tahle zpráva sehrává dodnes velkou roli v očerňování ČT. Je to zavádějící. Tu noc se v jednu chvíli sešli 4 kritici Donalda Trumpa a na sociálních sítích a dezinformačních webech se to rozjelo. V nočním vysílání se zase sešli dva příznivci Trumpa a nikdo proti nim, Kratochvíl a Hejma si notovali o tom, že Trump je skvělý a Clintonová je špatná. Posoudit jen část toho vysílání a nevzít v úvahu celek je způsob, jak tu zprávu podat manipulativně,“ myslí si. Považuje za absurdní, že se tato situace rozjela ve vztahu k americkým volbám, které česká média nemohou ovlivnit.

„Placka Evropa je můj domov nevyjadřuje nic proti nestrannosti a kodexu. Nemyslím, že žijeme v době, kdy bychom se měli zpovídat za držení placky. Takové otázky odpovídají 88 roku. Je to absurdní a projevuje se v tom kádrovácká síla minulých dob,“ vyjádřil se Wollner ke svým fotkám na kterých drží v ruce placku potenciálně podporující EU.

Komentář Václava Moravce o Václavu Klausovi ml. vyvolal nevoli, může působit, že porušuje zásadu nestrannosti. „Kritičnost je součástí novinářovy práce. Je potřeba, aby se novináři nebáli být kritičtí. Druhá věc je, jestli by měl Václav Moravec kritický výstup i proti někomu z jiné strany například ODS a domnívám se, že by se to v historii Václava Moravce našlo. Použil expresivní výroky, které mají dodat zábavnost kritice,“ myslí si Marek Wollner.


Bylo obviňování Donalda Trumpa před volbami ze spolupráce s Ruskem pravdivé, nebo to bylo fake news? Proč v ČR klesá prestiž novinářů? Jsou moderátoři veřejnoprávní televize opravdu nestranní, jak jim velí jejich kodex? A jak rozeznáme fake news od dezinformace nebo polopravdy?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.