×

Další video: „Ukradeného Picassa jsem vrátil do Čech, v Bulharsku na mne mířili Kalašnikovem. Krade se víc než před revolucí, boj proti organizovanému zločinu je zpravodajská práce.“ – říká Ivan Moroz, bývalý elitní detektiv

Countdown
Zrušit
×

Europoslanec Stanislav Polčák: "Přímo volený prezident by měl mít víc pravomocí. EU nám může pomoct s občanskou vybaveností v obcích..."

„Jsem stále zastáncem přímé volby prezidenta. To rozhodnutí jako takové bylo dobré. Vzpomeňme si, jak probíhaly volby předchozí, kdy se na záchodcích dojednávaly různé dohody a bylo to nedůstojné aktu volby prezidenta. Druhá věc je ta, jak jsou nastaveny pravomoci, to byla chyba parlamentu. Přímo volený prezident by měl mít větší míru odpovědnosti i pravomocí,“ tvrdí europoslanec Stanislav Polčák. Zvýšení pravomocí prezidenta v minulosti prosazoval, bylo ale odsouhlaseno jen malé množství jeho návrhů. Jiné pravomoce naopak byly sníženy.

Hnutí STAN je orientované na politický střed. „Věříme v prozápadní směřování. To je pro nás klíčové, podporujeme NATO a EU. Vyrůstáme zezdola a věříme ve svobodnou odpovědnost každého občana. Veřejná moc by měla být organizována tak, jak je nejlépe schopna věci řešit – obec, kraj, stát, popřípadě EU. Nejsme odtrženi od řešení problémů lidí. Každý nový poslanec s tím musí souhlasit.“ Zastávají také hodnoty liberální demokracie.

Odložení Brexitu je podle Polčáka pozitivním řešením situace. „Je to rozhodně lepší než tvrdý Brexit. Na britské straně se bude hledat nadále dohoda, hlavně tedy na jejich straně. Tvrdý Brexit by poškodil českou ekonomiku, české podnikatele i zaměstnance. Evropa byla připravena dotáhnout dohodu do konce, ale Britové potřebují víc času. Já bych vůči nim byl přísnější, novou dohodu by měl dělat nový premiér. Stávající premiérka ji neumí vyjednat,“ myslí si.

V ČR by podle něj k Czexitu dojít nemělo. „Česko by mělo mít prozápadní směřování, to je pro naši budoucnost klíčové. Z hlediska STAN je pro naše děti a budoucnost klíčové působení ČR v EU. O věcech národní bezpečnosti a významu se lidovým referendem hlasovat nemá,“ myslí si. Podle něj je rozdíl ve volbě prezidenta a rozhodnutích o EU. „O tom, jestli přejdete na červenou taky nenecháte rozhodovat někoho jiného,“ říká. Myslí si, že na lidech by měla být rozhodnutí na krajské úrovni, bojí se zejména škod, které mohou vzniknout ovlivněním občanů. Pokud by podle něj mělo dojít k referendu, občané by měli znát všechny podmínky vystoupení.

Proč se preference hnutí STAN potácejí pod 5 %? Jaké jsou hodnoty politického středu? A co jsou priority TOP 09 a STAN při volbách do Europarlamenu?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.