×

Další video: „Imigranti přinesli do ČR nemoci, které jsme dávno vymýtili. Úklid se bere za něco podřadného, lze však studovat na VŠ. Při hygieně pomáhá také AI.“ – Irena Bartoňová Pálková

Countdown
Zrušit
×

„Aby redaktoři vytvářeli a ovlivňovali politiku, je systémově špatně. Majdan, Trump, to bylo zcela neobjektivní. To samé je COVID-19. Vyvolávají emoce, strach.“ – říká k ČT člen Rady ČTK Pavel Foltán.

Právník, spisovatel, hudebník, novinář, vysokoškolský učitel, ale hlavně znalec mediálního prostředí, který byl dvakrát členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nyní dohlíží na činnost ČTK za hnutí ANO – Pavel Foltán. Kdy se podle něj média stávají zbraní hromadného ničení? Kdo a kdy špatně zprivatizoval ČT, jak sám tvrdí? Jaká atmosféra panuje na jednání Rady České tiskové kanceláře, kterou někteří označují jako strašnou? A jak jsme na tom se svobodou slova?

Pavel Foltán úvodem vxsvětluje, proč se zastal molekulární bioložky Soni Pekové, která tvrdí, že byl nový koronavirus uměle vytvořen. „Uměle vytvořen, takto to přesně asi nebude, ale myslím, že tam bude nějaká modifikace – nějaký upgrade. Na opatření vlády se dívám ambivalentně. Někde ano, někde ne. Od samého počátku mi jako systematikovi chybí, že se neudělalo několik pracovních skupin, které by situaci analyzovaly. Krizový štáb by od nich dostával pouze informace. Rouška je spíš podpora pro hlavu. Je to v hlavě.“

Poté Pavel Foltán reaguje na slova, která použil, a to „pravda začíná tam, kde končí signál ČT“: „To byl bonmot. Jak se říká, hlas lidu, hlas boží. A tento bonmot navazuje na bonmot, který se říkal za předchozího režimu o československých médiích a ten zněl: ‚Jaké jsou zprávy československých médií? Jsou trojího druhu – pravdivé, pravděpodobné a nepravdivé. Pravdivé jsou přesný čas, pravděpodobné předpověď počasí a nepravdivé všechno ostatní.‘ Po převratu tento bonmot vymizel, protože vymizela československá média, ale posledních pět let slýchávám onen nový bonmot v hlase lidu.“

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

A nato Pavel Foltán dodává: „Bohužel do zpravodajství a publicistiky se dostávají emoce. A ty tam nemají co dělat. Většinou jsou negativní, nikoli pozitivní. Dokazuje to rčení: ‚Dobrá zpráva, žádná zpráva‘. Zprávy začínají používat publicistické hodnotící prvky nebo názor redaktorů. Redaktoři se svého času rozhodli, že oni budou vytvářet politiku. Ne, že o ní budou informovat, ale že ji budou ovlivňovat. A to je systémově špatně. Konkrétní případy: Majdan, Kijev, to bylo zcela neobjektivní a bylo to jinak. Dále informace z voleb amerického prezidenta, kdy byl zvolen Donald Trump. To samé je covid. Je to o emoci, o strachu.“

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

pavel-foltankoronaviruscovid-19mediaverejnopravni-mediactsvoboda-slovaprivatizace-ctmanipulacezpravodajstvipublicistikarouskyvladni-opatreniepidemie
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.