×

Další video: „Elektroauta uhlíkovou stopu nesníží. Nevyřešené jsou dojez, recyklace baterií i dostatečná výroba elektřiny. Evropský cíl nasazení do 20 let není realistický.“ – Jaromír Wasserbauer

Countdown
Zrušit
×

"Největší procento kuřáků u nás jsou děti..." říká lékař Boris Šťastný

Zdravotnický expert ODS a exposlanec Boris Šťastný se po ukončení svého působení v politice naplno věnuje zdravotnickému byznysu. V XTV promluvil o Alzheimerově chorobě, kouření a špičkovém centru sociálně-zdravotnických služeb, které provozuje v Praze.

"Alzheimerova choroba se řadí mezi tzv. neurodegenerativní onemocnění, zjednodušeně řečeno dochází k odumírání mozkové tkáně a s tím související projevy na celém organismu. To první, co je ve veřejnosti zafixováno, je zapomínání. Nemocní s Alzheimerovou chorobou jsou v nejrůznějších fázích a po zapomínání přichází postupné odcházení celého organismu," vysvětluje Šťastný. "Farmaceutické firmy soutěží o to, kdo první přijde s nějakým účinným lékem, ale bude trvat určitě podle mého názoru 10 až 15 let, než bude na trhu," dodává.

"Tím, čím se chceme odlišovat, je kvalitní zdravotní péče a tím, že máme na sebe navázaná sesterská zdravotnická zařízení, tak umíme k nám dostat každý den praktického lékaře, jednou týdně kardiologa, diabetologa, psychiatry, neurology… V těch jednotlivých odbornostech se snažíme odlišit v tom, co je bohužel běžným standardem domovů seniorů," popisuje Šťastný přednosti centra Alzheimer Home, které založil pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou.

"Je to i o počtu pečovatelů na klienta, snažíme se mít mezi pěti až šesti klienty na jednoho pečovatele, což je velmi nadstandartní, stejně tak i péče ošetřovatelského personálu. Strava je v ceně pobytu, je to 5 chodů denně, takže se musíte o klienty absolutně postarat. Praní osobního prádla je obrovská logistika, má speciální čipy a prochází počítačovým systémem. Obrovská logistika je s léky. Většina pacientů si medikaci sama nedokáže vzít, takže s tím je velká příprava a dnes tomu napomáhají moderní technologie, zavádíme unikátní přístroje, první v republice, které by měly připravovat léky do speciálních blistrů, jsou to takoví poloroboti," dokresluje.

Coby bývalý šéf sněmovního zdravotního výboru a člen správní rady VZP měl Šťastný po mnoho let vliv na tvorbu zákonů a vyhlášek, jedním z nich byl i protikuřácký zákon, na jehož schválení se významnou měrou podílel.

"Moje snaha nikdy nebyla o tom, jestli člověk má kouřit nebo nekouřit. Ve svobodné společnosti je svobodným rozhodnutím dospělého, zletilého člověka, způsobilého k právním úkonům, jestli chce podstoupit to riziko nebo ne. Problém je, když je to pracoviště. Ten celý zákon není vůbec o těch hostech, jak si spousta lidí myslí, ale je to o těch zaměstnancích. Tady pracuje více než 100 000 lidí v pohostinství a ti jako jediní každý den bez ochranných pomůcek pracovali v prostředí, kde jsou karcinogenní látky. Když jdete do dolu nebo děláte v chemičce, tak vám dají masku, to je v restauraci složité," říká Šťastný.

"Říká se, že kouření napomáhá také vzniku Alzheimerovy choroby, ale nikdo neví. Kouření napomáhá vzniku všech civilizačních chorob, ale co je nejhorší samozřejmě rakoviny plic. Rakovina plic je nejčastější příčina úmrtí na nádorové onemocnění u mužů a třetí u žen. V tom máme evropský i světový primát. My máme největší procento dětských kuřáků v Evropě. Je to o tom, aby děti nezačínaly kouřit. Ono se snadno začne, ale to odvykání je velice složité, ale často i nákladné," varuje.

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.