Našli jsme {{ search.data.length }} vide{{ search.suffix() }} pro {{ search.bytag ? 'štítek' : 'výraz' }} "{{ search.termshow }}":

Pro {{ search.bytag ? 'štítek' : 'výraz' }} "{{ search.termshow }}" jsme bohužel nic nenašli.

×
×

"Gustáv Husák trpěl depresemi. Komunisté si často vybírali do vedení osoby s vězeňskou minulostí, byli pak více vděčni..." říká historik Michal Macháček

Publikováno 20.9.2018 v 08:00
Michal Macháček - historik

„O Gustavu Husákovi jsem dělal absolventské práce. O tom, jak se dostal do kriminálu a stal se slovenškým buržoazním nacionalistou, a poté se to rozšiřovalo až do nejnovějšího období, tedy do začátku 90. let. V Moskvě se mi podařilo získat spis, který si vedli Sověti na Husáka. Byl spis o 3,5 tisíce stranách, trpěl depresemi,“ popisuje historik Michal Macháček. Tento spis mu nechtěli zaměstnanci archivu vydat, ale dostal souhlas jeho rodiny. 

„Sověti si dost často vybírali do čela komunistických stran osoby s vězeňskou zkušeností, byli jim potom více vděčni. Husák se mohl v komunistické straně udržet výhradně na jejím čele,“ říká Macháček. Byl to prý pragmatik. Například si uvědomoval, že politka proti církvi není ta správná cesta, že by se mělo s církví pracovat, aby snižoval odpor proti režimu.

Vydobýt si důvěru Husákových potomků prý nebylo těžké. „Nešlo mi o bulvarizaci a dehonestaci jeho osoby, ale o hluboké studium této záležitosti. Jeho vnoučata vědí, kdo to byl. Z knížky se sami dověděli spousty nových informací o něm.“

„Husák byl prezident zapomnění. Na konci musel svou práci vnímat jako obrovské fiasko. Rozpadlo se SSSR i Českoslovnesko, musel to brát velmi těžce,“ uvedl historik.

Kdo to byl Gustav Husák? Jak se připravuje kniha o tak kontroverzní osobnosti? Proč byl prvním dosazeným intelektuálem v čele KSČ? A pracuje Macháček na sepisování současného dění?


Komentáře

Starší videa
{{ core.jeVicVideiText }}