„Václav Havel nebyl zase takový antikomunista, aby ho komunisté nemohli zvolit. Svojí role se zhostil na jedničku.“ – říká Ondřej Hejma.

Kam jsme došli za třicet let, kdy jsme demonstrovali za svobodné volby? Demonstruje se nyní naopak proti výsledkům voleb? Jaký byl Václav Havel prezident a žili bychom dnes ještě v socialismu, kdyby Havel neexistoval? Co dělal novinář, překladatel, hudebník a spisovatel Ondřej Hejma přesně před třiceti lety?

„Ty dnešní demonstrace nejsou úplně proti výsledkům voleb. Tedy jsou, samozřejmě. Ale říká se tomu jinak. Tomu se říká občanská společnost. Dříve, tedy ve starých demokraciích, byly volby a kdo vyhrál vyhrál, kdo prohrál prohrál. A teď je to tak, že ten, kdo prohraje, se uchýlí do občanské společnosti. A ta se žene s podporou úplně jiných sil proti volbám. A občanská společnost je tady teďka silná.“ – konstatuje Ondřej Hejma.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Václav Havel byl člověk, se kterým se mohl každý ztotožnit. Z obou stran. Zhostil se toho na jedničku. Své role. Nebyl zase takový antikomunista, aby ho nemohli komunisté zvolit. Důvod, proč nebyla komunistická strana zakázána, byl, že jich bylo strašně moc.“ – doplňuje Ondřej Hejma.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

 

ondrej-hejma17.-listopadvyroci-sametove-revolucevaclav-havelksckomunistemilion-chvilek

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.