Jindřich Forejt: "Trump i Babiš jsou ranaři. Můj nejsilnější zážitek bylo osobní setkání s Janem Pavlem II...."

„Spojené státy mají mapu světa, kterou vnímají podle stávající politické situace. To, že Babiš vůbec dostal pozvání a že jeho návštěva byla bohatá na symboly, dokazuje, že zájem USA o ČR je. Musíme si ale uvědomit, že den, kdy premiér Trumpa navštívil, byl zároveň dnem, kdy byl vynášen rozsudek nad jedním z Trumpových spolupracovníků, možná i proto chtěla Amerika, aby bylo okolí Bílého domu uzavřeno,“ myslí si Jindřich Forejt.

Jakožto bývalý šéf hradního protokolu Forejt sám návštěvu Bílého domu zažil. „Babišova výhoda je, že umí cizími jazyky a proto kolem sebe nemusí mít tlumočníky, šlo tedy o konverzaci mezi osmi očima. Poté na nějakou dobu odešly i manželky, je to součástí diplomatické zdvořilosti. Jde o chvíli, kdy se seznámíte, pokud jste se do té doby neviděli, nebo se můžete poznat a probrat témata, která chtějí probrat osamotě. Protože Trump i Babiš jsou ranaři, mohli k tématům přistoupit hned po zdvořilostních procedurách,“ popisuje.

„Měl jsem možnost poznat tři prezidenty, u mé funkce se předpokládá blízkost k hlavě státu. V soukromí je prezident Zeman trochu jiný než na veřejnosti. Expresivní slova by se používat neměla, ale ne vždy je vše jak vypadá, často chybí dovysvětlení. Zeman je sečtělý a symboliku svého úřadu zná, i když to může někdy vypadat jako opak,“ říká. Nechce prezidenta hodnotit, protože ve své odpovědi nemůže být nestranný. Váží si všech prezidentů, pro které pracoval a má pocit, že mu nepřísluší je srovnávat.

Jindřich Forejt se během své služby setkal také s několika papeži. „Setkal jsem se s Janem Pavlem II. půl roku před jeho skonem v jeho apartmánu. Hodinu a půl před setkáním jsem chodil po Svatopetrském náměstí a opakoval si latinu. Navštívil jsem mši, kde jsem ten den byl jediným hostem, protože papež už byl ve špatném zdravotním stavu. Je to jeden z největších momentů, které jsem si odnesl,“ vypráví. 

Jak probíhá oficiální návštěva Bílého domu? Jak se šéf hradního protokolu může uplatnit po ukončení kariéry? Jak probíhá komunikace britské královské rodiny? Jaký má názor na Vondráčkovo extempore? A za které prezidentovy chyby mohl on?

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.