×

Další video: Menstruační chudoba, klimatický žal a Xaver plete

Countdown
Zrušit
×

"Za českou armádu dáváme 60 miliard korun. Je v ní 2400 mužů, 17 vrtulníků, 14 gripenů a jeden tankový prapor..." říká plukovník Zdeněk Zbytek.

„Mě NATO nechrání, já se chráním sám. Jako vojenský pakt je respektuji, ale když se podíváme do zakladatelské smlouvy, tak tam je napsáno něco jiného, než NATO dělá. NATO se nedrží zakladatelské listiny, svět je plný válek,“ myslí si bývalý voják Zdeněk Zbytek. Podle zmíněné listiny NATO přislíbilo mírovými prostředky udržovat ve světě pořádek.

Zdeněk Zbytek byl členem armády již od roku 1967. V roce 1989 byl velitelem tankové divize. „Po 17. listopadu nebyl v armádě připravený žádný zásah, žádný signál ani rozkaz jsme nedostali, byli jsme připraveni na útok zvenčí, ale změnu režimu nikdo nečekal. Povídalo se o stávce studentů, ale armáda to nevnímala. Armáda neměla úkoly pro zajištění vnitropolitických situací, armáda byla a je pro ochranu suverenity státu. Slyším poprvé, že by se 17. listopadu účastnili vojáci,“ tvrdí.

„Svět je na pokraji války, podívejte v kolika zemích se válčí: celá severní Afrika, Střední východ, Afghánistán, Pakistán, Indie, Latinská Amerika… Válka se přiblížila i k naší hranici. Z Ukrajiny je to pár stovek kilometrů. Nemyslím si ale, že u nás hrozí klasická válka. U nás hrozí mezinárodní terorismus, nejen islámský, na Ukrajině bojuje slovan proti slovanovi. Podívejte se ale na Islámský stát, kde přes noc vznikla 60 tisícová armáda. Vyzbrojená jednoduchými zbraněmi, ale mezinárodní koalice je dodnes nezlikvidovala,“ říká Zbytek. Obává se, že bída v rozvojových zemích je zdrojem současných válečných konflikt.

Zdeněk Zbytek popisuje, jak je na tom česká armáda: „To je jen papírová armáda, většina byla rozprodána. Máme 2400 bojovníků, kteří jsou schopni bojovat se zbraní bojovat. Pak je tu dělostřelecký pluk, 200 bojovníků. Pak 17 vrtulníků, 14 gripenů, z těch jen 10 létá, zbytek stojí. A jeden tankový prapor, což je 31 tanků. A na tohle vše my dáváme 60 miliard korun. Zbytek jsou uniformovaní úředníci a občanští pracovníci.“

Co je pravdy na tom, že chtěl údajně poslat tanky na Prahu? Jaké byly předpisy pro armádu v případě nenadálého útoku? Je NATO to samé jako Varšavská smlouva? Proč mezinárodní koalice stále neporazila ISIS? A jak se naše armáda chová k vojákům?

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.