×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

„Vyznamenaní od prezidenta je můj splněný sen. Obával jsem se uličky hanby. Jsem obyčejný muž, který měl štěstí…“ – říká Jan Saudek.

Proč je pro uměleckého fotografa Jana Saudka vyznamenání z rukou prezidenta veledůležité? Kdo mu gratuloval? Jak reagovaly jeho děti a jak prožíval samotný ceremoniál? Jakým směrem se nyní vyvíjí jeho tvorba a je oficiální uznání v Čechách impulsem do další práce?

„Je to nesrovnatelně víc než francouzské vyznamenání (Řád umění a literatury, pozn. red), protože já jsem Čech a dostal jsem to od prezidenta republiky, který byl zvolen v přímé volbě většinou národa. To není jako Novotný. A nevěřím, že by tam byly nějaké volební podvody. Poprvé jsem takto potkal prezidenta. A jeho projev byl bezchybný, když mluvil spatra. Cítil jsem obdiv. Byl to pěkný večírek a při vzpomínce na to jsem se opil. Bylo to radostné uvolnění – ten Hrad, ta vojenská pompa, hudba. Úžasné. Bylo to velice krásné a dokonale sestavené. Veledůstojné.“ – líčí své pocity umělecký fotograf Jan Saudek.

Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Dostal jsem gratulace a jsem šťasten, že mi nikdo nenadával, protože několik mých přátel není spokojeno s našimi představiteli. Ale nikdo z nich se neozval. Čekal jsem uličku hanby, ale bylo to v největším pořádku. Krásné bylo, že den nato jsem potkal jednoho svého vnuka, mimořádně hezkého chlapce, jedenáctiletého, šel ke mně a stisknul mi ruku. Velmi dojemné. Nejstarší syn mi nepopřál. Ten mne soudí. Nemrzí mne to. Dojalo mne také, že mne při procházce kolem řeky dvě dámy objaly. Pár pánů mne zdravilo, dokonce nějaký chlapec zastavil auto a šel mne pozdravit. Byl jsem ve své zemi a zdravili mne spoluobčané. Je to nakopnutí, nesmírně povzbuzující do další práce. Začal jsem dnes ráno malovat.“ – říká umělecký fotograf Jan Saudek.

Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

milos-zemanjan-saudekstatni-vyznamenani

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.