×

Další video: „Republikán Vance je budoucnost světa. Česká média jsou k smíchu, Američané berou Orbánova jednání vážně. České nemocnice pracují výrazně méně a méně.“ – Roman Šmucler

Countdown
Zrušit
×

„Vrbětice jsou umělá kauza. Ekonomika stále padá. Začínáme se smiřovat s omezením svobody, děsí mě to. Do parlamentu kandidovat nebudu.“ – říká prezident Václav Klaus

Jak v novém pořadu Pane prezidente hodnotí někdejší hlava státu Václav Klaus kauzu Vrbětice? Změnil názor na onemocnění COVID-19, co soudí nejen o dlouhodobě uzavřených školách, ale i státním dluhu? A jaké fenomény ho nejvíce v současnosti děsí?

Skončila už kauza Vrbětice?

Kauza Vrbětice je podle mého názoru pouze uměle vytvořená. Je virtuální zpravodajskou hrou a je to něco, co se vůbec netýká normálních lidí. A já myslím, že nestojí za to se touto uměle vytvořenou hrou vůbec zabývat. Lidi v naší zemi trápí úplně něco jiného. Zabývají se úplně jinými věcmi.

Ale Vrbětice se týkají dobrého vztahu s velmocemi.

To chcete říct, že máme hloupou vládu a hloupou politickou elitu, která umožní, aby se – my, takoví velikáni světového formátu – tak totálně rozhádala s jednou velmocí... Navíc s hloupou nadějí, že jiné velmoci tomu budou nadšeně tleskat, všemožně nás podporovat. Jak Spojené státy, tak Evropská unie daly jednoznačně najevo, použiju-li ruský výrok – Eto vaše dělo, do toho nás nezatahujte. Je to nešťastná věc, vypadáme před světem jako blázni.

Věříte, že by se pánové Biden a Putin mohli teoreticky potkat v Praze?

Já jsem sice zažil a sám jsem spoluorganizoval setkání dvou prezidentů Ruska a Spojených států tady v Praze za mé spoluúčasti – to byl prezident Obama s prezidentem Medveděvem. Že by hypoteticky bylo možné sem dotáhnout dva prezidenty tohoto formátu, tak to možné, jak je vidět, bylo. Tehdy jsme měli důvěru obou těchto světových velmocí. Nikdy předtím ani nikdy potom se to už nestalo. Dneska myslím, že nic takového nehrozí. Považuji za úsměvné, jestli někdo předstírám, že chtěl toto dohodnout.

Co si myslíte o samotném faktu, že jeden webový článek „elitního“ novináře Kroupy vzbudí takovou nerovnováhu v poslanecké sněmovně – najednou se zasedá na tajných zasedáních, ochromí to práci Sněmovny na několik dní?

Novinka to není. Je to logické pokračování toho, co u nás už delší dobu probíhá. Jsou to blížící se volby, vylekanost některých politických stran, že by to mohlo dopadnout špatně. A je to také důkaz toho, že politici chtějí vytvářet kouřovou clonu, aby se pod tím mohly schovat různé věci, které by jinak byly na popředí mediálního zájmu a snad i zájmu veřejnosti. Uvidíme, jestli se Vrběticím ještě podaří smazat najednou překvapivé zprávy o majetcích ministra Arenbergera. Nevím. Ale lidi trápí přece narůstající inflace, nezaměstnanost. Vrbětice je česko-česká kauza. Ta s Ruskem nemá společného vůbec nic.
vaclav-klausvrbeticejanek-kroupacesko-ruske-vztahyvelmociruskousaeupolitikazahranicni-politikacovid-19statni-dluhskolstvihrozbysoucasne-hrozbyvolbypredvolebni-kampanprezidentporad-pane-prezidente
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.