×

Další video: „Pirátské koketování s islámem je hrůza. BIS a tajné služby hrají vlastní politickou hru. Developer Arenberger do června nevydrží.“ – komentuje Petr Holec

Countdown
Zrušit
×

„Vězni jsou již očkovaní. Osud Chvilkařů jsem předpověděla, omluvu nečekám. Průtahy soudů stojí stát miliony.“ – říká Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

Jak působí na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) odchod ministra zdravotnictví z vlády? Cítí satisfakci, podívá-li na nepříliš úspěšnou politickou kariéru Mikuláše Mináře, který ji tvrdě kritizoval na demonstracích? A kolik ministerstvo spravedlnosti ročně vyplatí na náhradách škod poškozeným v rámci prohraných soudních sporů?

Co říkáte na změny v kabinetu a na odchod ministra Jana Blatného?

My jsme se za těch pět měsíců, co účinkoval ve vládě, ani moc neviděli. Koronavirus tomu zabránil. Takže my se viděli na několika tiskových konferencích. Pak mi snad jednou volal. Ono ministerstvo spravedlnosti teď není v tom předním roji, jelikož koronavirus se týká hlavně zdravotnictví, ministra vnitra, ministra školství. Ti jsou v popředí. Dneska spravedlnost nikoho tolik nezajímá.

Stává se vám na vládě někdy, že také musíte jít na čerstvý vzduch jako nedávno odborář Josef Středula? 

Nestává. Asi víc vydržím. Vláda teď neprobíhá fyzicky. Probíhá přes videokonference. A Andrej Babiš určitě nekřičí. Na mne nekřičel nikdy. Řekla bych ale, že je někdy nervózní. Ale aby nebyl, protože to, co tady máme, to by znervóznilo každého. A vidíte, v celé Evropě vlády padají, koronavirus se přelévá. Jednou nadávají nám, jednou zase Francii. Je to velmi těžké – tato doba. A Andrej Babiš mi do ničeho nemluví. Do justice tedy určitě ne. Je to zodpovědný šéf. Pracovitý.

Než začala koronakrize byla média plná toho, existuje-li, či neexistuje účelové trestní stíhání na objednávku. Na co jste za dobu, co jste ve funkci, přišla?

Víc to neřeším. Trvám si na původním názoru (že to možné je, pozn.) a dokládala jsem to na jednotlivých kauzách. A potvrdil to mimo jiné i pan Šlachta. Nejsem však kancelář, která to zařizuje, abych přesně věděla, jak to funguje. Je to prostě spolek lidí, co spolu mluví, co si vzájemně vyhovují. Motají se kolem politiky.

Co si ostatně myslíte o Robertu Šlachtovi a jeho hnutí Přísaha?

Mně osobně je sympatické, že se do toho dal. Uvidíme. Znám spoustu lidí, kteří ho chtějí volit. Jsem sama zvědavá. Osobně proti němu nic nemám. Byl to neúplatný srdcař. Sice byl trochu zbrklejší, ale úmysly měl čisté.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live

Co říkáte na osud Mikuláše Mináře? Hovořil svoho času i o tom, jak právě vy budete ovlivňovat trestní řízení. Omluvil se vám někdo?

Omluvu ani nečekám. Čelila jsem dvousettisícovým demonstracím, kde běhali lidé s transparenty Rudá Marie. To nebyla vůbec pravda, protože jestli jsem na něco hrdá, tak na to, že jsem si nezavdala s minulým režimem. V KSČ jsem nebyla. Tito lidé vůbec netuší, že by se měli omluvit. To nevedou ve svém repertoáru. Když jsem byla na Seznamu, kde jsem dávala rozhovor, tak se pan moderátor pohoršoval nad mojí kritikou s tím, že oni (chvilkaři, pozn.) mají přece transparentní účet. Já ale viděla v životě už mnoho transparentních účtů, které se pak staly netransparentními. No, a toto se přesně stalo nyní. Co na to říct. Dopadli, jak dopadli. Děj událostí je tak rychlý a život je krátký. Spíš se snažím dělat svou práci, jak mám. Nějakého Mikuláše Mináře, který ani nedostudoval, tak opravdu neřeším. Dějiny se pořád opakují. Lidé si z toho poučení neberou. A zase se to bude opakovat.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

marie-benesovaanocssdpirat-michalekjakub-michalekministerstvo-spravedlnostipiratikoronakrizejan-blatnyandrej-babissoudni-rizeninahrady-skodmikulas-minarruda-marie

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.