×

Další video: „Koudelka se chová jako showman. Ranař Trump jako prezident konflikty ve světě likvidoval. Česko je na rozdíl od Slovenska v eurohujerském proudu.“ – Miroslav Korecký

Countdown
Zrušit
×

„Vakcín proti covidu je málo, výrobci neplní sliby. Nakažlivější jsou spalničky. Návrat do normálu snad v létě.“ – říká epidemiolog Jiří Beran

Epidemiolog Jiří Beran patří ke špičkám v oboru a do českého povědomí se v loňském roce zapsal propagací léku Isoprinosine k eliminaci rozvoje nemoci COVID-19. Jak hodnotí očkování, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými vakcínami, je člověk dostatečně chráněn už po první dávce a ochrání nás dostatečně očkování i před obávanými mutacemi viru?

Jak hodnotíte vakcinaci?

Zatím trošku rozpačitě. A to ze dvou důvodů. První důvod je, že vakcín je po Evropě strašně málo. Nejsou naplněny sliby, které byly dány výrobci na dodávky. Takže vakcín je nedostatek. Jinak z hlediska koncepce toho, koho očkovat, to bylo, myslím si, zpracováno velmi dobře. V tuto chvíli považuji za pozitivní, že se do očkování začínají zapojovat praktičtí lékaři, kteří si vybírají mezi svými pacienty ty, kteří jsou nejvíce ohroženi těžkým průběhem onemocnění COVID-19. A ty začnou očkovat už tento týden.

Jaké jsou vlastně rozdíly mezi jednotlivými vakcínami od různých výrobců?

V současné době budou mít lidé malou šanci si z nabídky nějakou vakcínu vybrat, protože se vždy očkuje s tou látkou, která právě přišla v dodávkách. Nicméně mezi těmi třemi očkovacími látkami (od spol. Pfizer, Moderna a AstraZeneca, pozn. red.) registrovanými pro Evropskou unii a zároveň pro Českou republiku nejsou zásadní rozdíly. Drobně se liší v tom, jak působí na jednotlivé mutace.

Je člověk částečně chráněn už poté, co dostane při očkování první dávku?

V Česku zemře na covid každých deset minut jeden člověk. Ale tyto vakcíny chrání i po první dávce, to určitě ano. Zde si je třeba uvědomit, že tyto tři očkovací látky jsou od předchozího očkování jiné. Předtím se při očkování do těla vpravil kousek viru nebo bakterie a my si na něj vytvářely protilátky, kdežto tyto tři vakcíny, které jsou k dispozici, vstupují do organismu tak, že přinášejí informaci o tom, aby si naše buňky vytvořily zdání toho, že jsou napadeny koronavirem.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live. 

Chrání tyto vakcíny nejen proti současným, ale i budoucím mutacím?

To, že se člověk setkal s očkovací látkou – tedy jako by s onemocněním –, tak to u něj vytvořilo základní imunitní odpověď, která ho chrání. Chrání ho především v počátku, kdy virus dokáže v lidském organismu způsobit to, že potlačí tvorbu bílých krvinek, a snaží se namnožit. K tomu u očkovaných lidí nedochází. Vakcíny se liší podle toho, jak působí na jednotlivé mutace, ale jsou stoprocentně účinné proti všem mutacím z hlediska prevence hospitalizace a z hlediska prevence úmrtí. Je v tomto ohledu podružné, jakou vakcínu dostaneme, důležité je vědět, že lidé nebudou umírat. Jestli bude doma pět tisíc lidí s onemocněním, je v tuto chvíli nepodstatné.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

jiri-beranvakcinaceockovanicovid-19phizermodernaastrazenecaimunitni-odpovedzdravotnictvipandemiekoronavirusbile-krvinkyumrtiochranamedicinycestovni-medicina
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.