×

Další video: „Rouškování je zlaté tele. Václav Klaus na prezidenta kandidovat nebude. Trumpa dohání minulost, musí se pomstít prohra Hillary.“ – komentuje Karolina Stonjeková

Countdown
Zrušit
×

„V ortopedii nic nejde bez krve. Nejčastější jsou náhrady kyčelního a kolenního kloubu. Důležité je, aby byl operatér v pohodě.“ – říká vyhlášený ortoped Tomáš Trč.

Ortopedie bývá někdy považována za královskou disciplínu lékařů. Vyhlášený ortoped Tomáš Trč je přednostou Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol. Jaké jsou dnes podle něj nejčastější operace v ortopedii? Totální náhrada kyčelního kloubu se v 60. letech minulého století osvědčila jako jedna z nejúčinnějších terapeutických metod nejen v ortopedii, ale v celé medicíně. Od té doby se díky novým technologiím změnily i používané komponenty. V čem se liší od oněch původních, tradičních? Kolik náhrad v životě prof. Tomáš Trč voperoval?

„Nejčastěji asi opravdu děláme náhrady kyčelního kloubu, ale i náhrady kolenního kloubu a často dělám i artroskopické vyšetření kloubů. Koukáme se kamerou dovnitř kloubu. Otvor si musíme vytvořit v celkové anestezii. Bez krve to není. V ortopedii nic nejde bez krve.“ – říká prof. Tomáš Trč.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Ortopedie je takový obor medicíny, kdy je potřeba znát medicínu a k tomu mít technické předpoklady, prostorovou představivost. Kombinace je to zajímavá a pro někoho to může být královský obor. Pro mě určitě je. Důležité je, aby operatér byl v pohodě, nebyl nervózní, měl vždy záložní plán, co dělat, když ten původní nevychází. Pacient se mu totiž oddá zcela.“ – dodává prof. Tomáš Trč.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

ortopedietomas-trckycelni-kloubfn-motoldetska-ortopedie

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.