×

Další video: „Přísná dieta v době COVIDU-19 je riskantní pro průběh nemoci. Imunitní systém nemá energii.“ – varuje obezitolog Martin Matoulek

Countdown
Zrušit
×

"Teroristé o České republice vědí. Je to dobré zázemí pro přípravu útoků v západní Evropě…" říká expert na protiterorismus David Rožek

"Islamismus je fundamentální náboženský směr. Neznamená to, že všichni muslimové jsou zároveň islamisti. Ne všichni muslimové mají tak ortodoxní pohled na věc, aby bylo potřeba pro tu myšlenku zabíjet. Avšak někteří ano. Je to potřeba vzít v potaz. Tento náboženský směr používá terorismus k prosazení svých cílů," upozorňuje v rozhovoru pro XTV bezpečnostní expert David Rožek. "Veškeré náboženské knihy včetně bible se dají vykládat různými směry. Záleží na imámovi, který v té komunitě, kde působí, korán vykládá. Pokud ho vykládá extensivně a radikálně, tak vzniká radikalismus, proto je teď po Evropě vidět dohled nad mešitami a duchovními, protože toto je první prvek té radikalizace," dodává.

"Za teroristou je teroristická organizace. U jednotlivce se jedná o prosazení jeho osobní myšlenky. Je to zkrat. Terorista, na rozdíl od těchto individualistů, umírá za svou myšlenku, která není pouze jeho vlastní, ale je to ideologie velké komunity lidí, která za ním stojí a která toho teroristu vycvičila," popisuje rozdíl mezi ojedinělými akcemi jednotlivců a užití motivovaného násilí teroristickou skupinou.

"Oni jsou nadrilovaní na to, aby dosáhli svého cíle. Při dosažení toho cíle a při hledání té cesty prochází stejným stresem, zda se toho cíle dočkají či nikoliv, tedy zda nebudou odhaleni ještě před tím, než stihnou udeřit. To je stres každého teroristy. On se nebojí smrti, nebojí se zatčení, bojí se, že by nemusel uspět. To je jeho největší strach a stres," vysvětluje Rožek a také tvrdí, na základě poznatků z nedávného protiteroristického zahraničního cvičení v Izraeli, že bezpečí každého občana by mělo být v jeho rukou. "Izraelský obyvatel žije pod neustálým nebezpečím, ke kterému si vypěstoval určitý senzitivismus. Ten pomáhá občanovi, který v Izraeli žije, vypořádat se a odhalit rizika, která by občan, který dlouhodobě nežije v nebezpečném prostředí, neodhalil. Tam začínají protiteroristická opatření a pokračují přes ta systematizovaná, která můžeme vidět ve vládní režii."

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.