×

Další video: „Covid mění zahrady, lidé se vrací k opékání buřtů. Bohatí chtějí vodopády a vzrostlé stromy. Skalky jsou už z módy.“ – říká zahradní architektka Dana Makrlíková

Countdown
Zrušit
×

„Státní zástupci některé věci zametají a jiné vyrábí. Policista, který vyšetřoval solární podvody, šel od válu. Právo je nevymahatelné.“ – říká Alena Vitásková.

Jsou v naší zemi lidská práva a svobody potlačovány a jak často? Je-li tomu tak, kde se stala podle někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové chyba? A kolik lidí se už na institut obrátilo – kolik případů řeší?

V pozici šéfky ERÚ zpochybnila Alena Vitásková stovky solárních investic, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Zelené elektrárny“ mají na podporu nárok po 15 až 20 let po spuštění. V souhrnu tak ERÚ zpochybňuje sumu v řádu desítek miliard korun. Státní zástupce brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na ni a devět dalších osob podal v září 2013 obžalobu v případě solárního podvodu týkajícího se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku. V dané věci byla nakonec rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci z ledna 2018 pravomocně osvobozena. V roce 2018 byla při slavnostním aktu 28. října prezidentem republiky vyznamenána Medailí za zásluhy I. stupně.

„Institut Aleny Vitáskové jsem zakládala před třemi lety. Je specializován na ochranu lidských práv a svobod. V prvopočátku jsem si myslela, že institut tolik potřeba nebude. Ale po krátké době jsme zjistili, že práce je tu tolik, že se soustředíme pouze na Českou republiku, i když jsme počítali s tím, že se budeme věnovat zčásti lidským právům a svobodám v zahraničí.“ – zmiňuje Alena Vitásková.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Řekla bych, že lidská práva a svobody jsou u nás porušovány trvale, když si vezmete, že vymahatelnost spravedlnosti a práva je téměř nedosažitelná, že soudní procesy mnohdy trvají sedm, deset, dvanáct let, někdy i déle. Že žalobci nežalují trestnou činnost, nebo naopak některé trestné činy vyrábějí… Chyba se stala pravděpodobně proto, že byla převedena část moci právě do struktur, které by si tuto moc neměly uzurpovat, protože na ni nemají nárok. Jsou to státní zástupci, kteří se snažili vytvořit de facto čtvrtou moc v tomto státě a převzali si do jisté míry kompetence, které jim nenáleží.“ – dodává Alena Vitásková.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

alena-vitaskovainstitut-aleny-vitaskovejusticestatni-zastupitelstvizalobcisoudyvymahatelnost-pravaspravedlnostprocessolarni-baronienergetikaeru

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.