×

Další video: „Pro zubaře a pacienty chystáme něco jako Tinder. Debaty kandidátů budou jako reality show, doporučuji SMS hlasy. Německo bude energeticky vydírat Čína.“ – Roman Šmucler

Countdown
Zrušit
×

„Sputnik už nepotřebujeme, jsme nejpromořenější stát na světě. Nejsem loutka, neřídí mě CIA. Pandemie se stala politickým tématem.“ – říká Andrej Babiš

Jak zvládá vláda pandemii? Rozhodne očkování sněmovní volby? Jaké chyby během koronakrize sám udělal? Proč jsou zavřené školy, ale na fotbal se může? Na otázky XTV odpovídá premiér Andrej Babiš (ANO), který se věnuje i vrbětické kauze a napjatým česko-ruským vztahům.

Tři milióny osmdesát šest tisíc naočkovaných. Je to hodně, anebo málo?

Celá Evropa má málo vakcín, ale my jsme objednali dvacet sedm miliónů vakcín. A objednali jsme je skvěle, protože z toho de facto 14 miliónů je od Pfizer/BioNTech. A to je nejspolehlivější firma.

Jaký je výhled?

Pokud to všechno dodají – někteří dodavatelé nejsou úplně spolehliví –, doufám, že do konce června naočkujeme až 5,7 miliónu dospělých občanů. Mám z toho radost.

Rozhodne očkování podzimní volby?

Ale to tak není. To se tak říká. Netanjahu, můj přítel Netanjahu, izraelský premiér, kterého jsem byl podpořit před volbami, tak ti očkují skvěle, nejlépe z celého světa, ale nějak zásadně mu to u voleb nepomohlo, i když pandemie se u nás bohužel stala politickým tématem už v krajských volbách, kdy opozice neměla žádné téma.

Jaké dvě tři největší chyby se staly, pokud jste si jich vědom?

Ale jasně. Chyb se stalo. Ale kdo je nenadělal? Názory se stále různí. Třeba nyní jsme chtěli otevírat školy, ale kdo tomu nejvíc bránil? Epidemiologové. Pro mě nepochopitelně. S rotační výukou mají rodiče problém. A potom se stanou takové nesmysly, že hlavní hygienička povolí fotbal. Mimo vládu. Jsem zděšen, co je to za blbost. Za celý ten čas neznám jediného epidemiologa, který by něco předpověděl přesně. Ale víte, co je zajímavé. My jsme nejpromořenější národ na světě. Co to znamená? Asi jsme ta opatření příliš nedodržovali. Doufejme, že nám to nyní pomůže.

V čem jste vy osobně špatně rozhodnul?

Ministři nerostou na stromech. A pro mě jako premiéra je velký problém, že nejsem sám ministrem. Ráno se probudím, koukám v šest, co je na sítích, a vidím na Seznam Zprávách lži o očkování. A hned píšu ministrovi: Reagujte! Vždyť to je lež! Musíte to vyvrátit. Ty lži musíte vyvracet. Ministerstvo musí reagovat.

Kdo je zodpovědný za rozpačitý začátek očkování?

My nemohli shánět vakcíny. Domluvili jsme se, že je nakupuje společně Evropa pro nás. A je to dobře. Kdybychom každý nakupovali, jak bychom chtěli, ceny by byly astronomické. Ale Evropa byla naivní. Neudělali dobře smlouvy. Výrobcům vakcín jsme dali 3,2 miliardy euro – na vývoj, na předfinancování. A ta AstraZeneca nás totálně vyšplouchla. Problém je, že Evropa nemá vlastní výrobu vakcín. V roce 1960 bylo Československo světovou velmocí ve výrobě vakcín – dětská obrna třeba...

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

Je ruská vakcína definitivně uzavřený příběh?

Už ji nepotřebujeme. Vakcín máme dost.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde

andrej-babiscovid-19pandemieockovaniizraelopatrenivladaopoziceeuvakcinyvolbykampanekonomikaruskocesko-ruske-vztahyvrbeticegruagentivybuchbulharskojirina-bohdalovaxtv
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.