×

Další video: „Covid mění zahrady, lidé se vrací k opékání buřtů. Bohatí chtějí vodopády a vzrostlé stromy. Skalky jsou už z módy.“ – říká zahradní architektka Dana Makrlíková

Countdown
Zrušit
×

„Šmejdi vydělávali 4,5 miliardy ročně. Možná platili i politiky. Předvádečky se přesunuly do časopisů. Někteří exekutoři se chovali jako prasata.“ – říká agent antišmejd Zbyněk Prousek.

Zbyněk Prousek je soukromý detektiv, je ale znám pod celou řadou jiných přezdívek, například agent anti-šmejd, šmejdí detektiv nebo lovec šmejdů. Poslední roky totiž zasvětil honu na nekalé prodejce, které neváhá nazývat hyenami či bestiemi. „Šmejdi vydělávali 4,5 miliardy ročně. Možná platili i politiky. Předvádečky se přesunuly do časopisů. Někteří exekutoři se chovali jako prasata,“ říká.

„Já se osobně jako odborník na dluhy a pohledávky neprezentuji, ale je pravda, že jsem pracoval dlouhé roky u okresního soudu coby soudní vykonavatel, pracoval jsem u soukromého soudního exekutora, takže jsem se dostal k problematice dluhů a pohledávek. A to z obou stran. Na straně věřitele i na straně dlužníka.“ – říká nejprve Zbyněk Prousek.

„Měl jsem možnost dostat se k osudům lidí, kteří jsou v dluhových pastech. Ještě bych ale uvedl na pravou míru, že návštěva pracovníka-exekutora neznamená hned represi, ale je o tom, že se má provést prohlídka obydlí. Má se zmapovat majetková situace dlužníka, a je-li tam věc, která by měla být postižena zabavením, tak ji zabavit. Ale pokud možno věc takovou, která způsobí dlužníkovi nejmenší újmu, a zase věřiteli nejvíce pomůže: zlato, peníze v hotovosti, drahé šperky. Ale není to o tom prohlížet někomu kredenc, hrabat se mu v posteli.“ – vysvětluje Zbyněk Prousek s tím, že zákony jsou jedna věc a přístup člověka a realizace zákonů věc druhá.

„Všechno je o lidech. Vím z tehdejší praxe, že někteří vykonavatelé exekutorského úřadu Přerov se chovali jako prasata, řekl bych – jako úderná skupina. V té době úřadu velel exekutor Vrána. Já neměl nikdy žádný konflikt, nikdy jsem nepotřeboval volat policii.“

►Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

22 tisíc lidí je v Česku rok co rok postiženo takzvanými šmejdy. Není to číslo nadsazené? „Zná se mi to možné. A řekl bych, že jich je možná ještě víc, jelikož je řada lidí, kteří se za to stydí, kteří se tím nepochlubí. Svého času jsem spočítal podle čísel České obchodní inspekce, informátorů od šmejdů, že jejich zisk – jakési inkaso peněz – čítá reálně 4,5 miliardy ročně. A to se nebavím o šmejdech v České republice, ale o takzvaném Mělnickém gangu, který jsem rozkryl na minimálně 90 osob a který řádil skoro dvacet let. V té věci jsem podal soubor trestních oznámení.“ – konstatuje Zbyněk Prousek, který se zabývá i tím, kam tekly tyto peníze – ony 4,5 miliardy ročně.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

zbynek-prouseksmejdismejdi-detektivpredvadeci-akceseniorinekali-prodejciexekuceexekutorexekutor-vranasoudni-vykonavatelmelnicky-gangdluhpohledavkazadluzenidluhova-past

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.