×

Další video: „Někteří kandidáti na prezidenta jsou jen potrava pro první kolo. Biden občas neví, kde je. Okamura má tolik hlasů, že si zaslouží předsedat Sněmovně.“ – komentuje Jaroslav Plesl

Countdown
Zrušit
×

„Situace s Romy je neúnosná. Šikana, krádeže, zavšivení, štěnice. Původní obyvatelé vozí děti do sousedního města. Udělal bych to také…“ – říká starosta Rotavy Michal Červenka.

Jde o předsudky „bílých rodičů, že nechtějí mít své děti v rotavské škole, anebo jsou tam opravdu s Romy a romskými žáky tak vážné problémy? Jak se snaží starosta Michal Červenka Romy začlenit do společnosti? Město Rotava se nyní snaží odkupovat volné byty. Nechce je nechat obchodníkům s chudobou. Jak takový „byznys“ vypadá?

Město Rotava se nachází v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Žije zde přibližně 3 000 obyvatel. V posledních dvou desetiletích se postupně stala útočištěm Romů. Kupovali tu levné byty a stěhovali se sem z různých míst kraje i republiky. Ve městě bublalo/bublá pod pokličkou rasové napětí. Starousedlíci obviňují Romy z krádeží, vandalismu, provokací na ulici, vyhrožování a rušení nočního klidu hlavně Romy. Žalují na sebe i sami Romové. „My ne, to ti noví,“ říkají.

„Před dvaceti lety začala privatizace bytového fondu, byly to příjmy do kasy města. Nikdo tehdy nepočítal s tím, že byty se stanou předmětem spekulací, podnikání, především z nájmů, které jsou placeny ze sociálních dávek. V poslední době také přerostl počet nových obyvatel, těch nepřizpůsobivých,  únosnou mez. Dostali jsme se do stádia, kdy je pro původní obyvatelé Rotavy situace v některých panelových domech neúnosná. Prolíná se to do školství, do služeb, od odlivu místních Roťaváků. Jejich počet se snížil již o pět set.“ –  líčí starosta Rotavy Michal Červenka.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Kapacita naší školy, krásné budovy, je 550 žáků. Nyní máme 190 žáků a první třídu kompletně romskou. Problémy jsou šikana, krádeže, zavšivení, štěnice. Původní obyvatelé dávají proto děti do sousedního města. I já bych to udělal.“ – konstatuje starosta Rotavy Michal Červenka.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

michal-cervenkarotavaromovestarostarasova-nesnasenlivostpredsudkyskola

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.