×

Další video: „Covid mění zahrady, lidé se vrací k opékání buřtů. Bohatí chtějí vodopády a vzrostlé stromy. Skalky jsou už z módy.“ – říká zahradní architektka Dana Makrlíková

Countdown
Zrušit
×

„Tím, že jsem se stal starostou, splněno nemám. Začaly mi starosti starosty. Je to podobné jako start manželství. Život se mi celkem změnil.“ – říká nejmladší starosta ČR Tomáš Pavelka (22).

Novým prvním mužem Mořic je od pondělí 4. května 2020 jednadvacetiletý student práv Tomáš Pavelka, respektive aktuálně již dvaadvacetiletý. Místní knihovník a registrovaný příznivec hnutí Starostové a nezávislí (STAN) získal většinovou důvěru zastupitelstva a stal se starostou. Na pomyslném trůnu nejmladšího starosty v České republice tak sympatický Pavelka vystřídal starostu České Kamenice Jana Papajanovského, jenž do úřadu nastupoval jako třiadvacetiletý.

„Starostování mě baví. Myslím, že je to činnost, která v sobě zahrnuje hodně odlišných prací. Chvilku jste zavalen administrativou, na chvilku jedete za lidmi na vesnici a řešíte jejich problémy. Je to hodně dynamické, a to mne baví. A proto si myslím, že je to pro mladého člověka vhodné.“ – říká nejprve starosta Mořic Tomáš Pavelka.

„Najednou mi starší lidé vykají, k čemuž není žádný důvod. Úkoly musím zadávat dvakrát starším kolegům.“

„U mě se toho změnilo docela dost. Najednou je člověk každý den v kanceláři. Musí řešit mnohem více problémů vesnice. Takže často přijdu do práce ráno, odcházím večer. Jsem velmi překvapen z postoje starších lidí. Přišla starší paní, chtěla něco na úřadě zaplatit. Já jsem musel peníze přebírat a vystavit doklad a najednou mi začala vykat, což mne překvapilo. Celý život mi tyká, tak není důvod jen proto, že jsem jenom starosta, přecházet náhle do vykání. Najednou jsem musel zadávat úkoly lidem, kteří jsou dvakrát starší než já. Tím, že jsme na vesnici, se všichni známe, takže se to snažím udržet v přátelské rovině. Člověk se musel přenastavit, protože zodpovědnost je velká.“ – dodává starosta Mořic Tomáš Pavelka.

►Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Stále jsem ještě knihovníkem, takže jsem byl zvyklý, že za mnou chodili lidé se svými každodenními problémy. S jednou babičkou jsme stavěli plot, s jiným seniorem jsme vybírali na Vánoce papuče on-line. To se přelívá i do starostování, i když to nespadá do typické agendy.“ – konstatuje starosta Mořic Tomáš Pavelka s tím, že může i oddávat, i když zatím premiéru v tomto ohledu nezažil.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

moricetomas-pavelkastarostanejmladsi-starosta-crstudent-pravknihovnikjednadvacetilety-starosta

Komentáře

Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.